Kaya Sanat Blog

Elektro Gitar Amfisiz Çalınır mı?

Elektro gitar ile kaliteli bir amfi çoğu zaman ayrılmaz ikili oluyorlar, çünkü güzel bir kayıt almak istediğinizde ya da bir konser vermek istediğiniz zaman ses kalitesinin güzel olması alacağınız sonucun çok daha iyi olmasını sağlar. Ancak her zaman elektro gitarı amfi ile çalmak zorunda değilsiniz.

Elektro gitarınızı bilgisayarınıza bağlamak

Elektro gitarı amfisiz çalmanın bir yöntemi elektro gitarı bilgisayarınıza bağlamaktır. Bunu yapmak için çeşitli uygulamalara ihtiyacınız olacaktır, bu uygulamaların yanında işinizi görecek kalitede bir ses kartı da yeterli olur çünkü bilgisayarınızın ses kartını bir anda yakmak istemezsiniz.

Gerekli eşyaları aldıktan sonra tek yapmanız gereken elektro gitarınızı bilgisayarınıza bağlamak olacaktır. Ancak çoğu zaman bilgisayardan alacağınız ton ile amfiden alacağınız ton arasında farklılık olacaktır.

Elektro gitarınızı ses si̇stemi ile çalabilirsiniz

Elektro Gitar Amfisiz Çalınır mı?

Elektro gitarı amfisiz çalmak isterseniz bir başka yöntemde evinizdeki ses sistemine bağlayabilirsiniz. Böylece amfi olmadan elektro gitarı çalabilirsiniz. Ses sisteminden alacağınız ton sizi memnun edebilir de etmeyebilir de. Bu sizin evinizdeki ses sisteminin kalitesine bağlıdır.

Elektro gitarı hiçbir şeye bağlamadan çalabilir miyim?

Elektro gitarı aslında hiçbir şeye bağlamadan da çalabilirsiniz. Daha önce elinize elektro gitarı aldıysanız sesinin oldukça az olduğunu fark etmişsinizdir. Elektro gitar tek başına klasik ve akustik gibi güçlü ses çıkarmaz ancak egzersizlerinizi yapmak için amfiye bağlamadan çalabilirsiniz.

Şunu unutmayın elektro gitarı hiçbir şeye bağlamadığınız zaman distortion tonlarını alamayacaksınız.

Evde çok gürültü var komşular şikayete geliyor

Eğer ki derdiniz amfinizin olması değil gürültü ise o zaman kulaklıklı amfiler kullanabilirsiniz. Amfili kulaklıkların içinde kendine özel bir ön yükselteç (preamplifikatör) bulunur, bu sayede kulaklığınızın girişini amfinin jak girişine taktığınız zaman amfiden alacağınız ses kulaklığınıza iletilir.

Ancak her amfili kulaklık üreticisi amfiye has özellikler sunmaktadır. Bunlara amfili kulaklık alacağınız zaman dikkat etmeniz gerekir.

Benim amfim var ama çok gürültülü, yeni bir şey almasam olmaz mı?

Amfiniz var ama gürültüden rahatsız oluyorsanız ve ekstra masraf çıkartmak istemiyorsanız o zaman amfinize kulaklığınızı takabilirsiniz. Amfinizin kulaklık girişinin olması bu konuda oldukça önemli.

Yapmanız gereken tek şey gitarınızı her zaman olduğu gibi amfiye bağlayacaksınız ardından “headphones” yazan kısma da kulaklığınızı takacaksınız ve artık kulaklık ile çalabiliyorsunuz.

Ancak şuna dikkat etmeniz gerekir ki sürekli olarak kulaklık ile çalmak ses eğer ki güçlüyse bazı işitsel problemlere neden olabilir. Bu sebeple bizim size önerimiz egzersizlerinizi yaparken amfiye takmayın gitarınızı, ardından parçanızı çalmak istediğinizde kulaklığınızı takın ve sesi kısmayı unutmayın!

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir