Kaya Sanat Blog

Keman Çalmanın Püf Noktaları

Keman çalmanın püf noktalarını sizlere bu yazımızda en ince detayına kadar yazıyoruz. İster online keman kursu olarak keman çalmaya başlayın ister ücretsiz keman kursuna başlayın ne olursa olsun keman çalmanın söylenmeyen veya daha ilerde yavaş yavaş anlatılan bir anlayış vardır.

Aksine keman kursuna gidenler için ne kadar çok detayları verirsek o kadar hızı ilerleyecek ve bu sayede kemana olan bağlılığı daha da artacaktır.

Öncelikle keman çalmanın püf noktalarının ilki keman akordunu yapabilmenizdir

Öncelikle keman akordunu yapamadığınız veya yanlış akort ile çaldığınız zaman sesler size yanlış gelecektir. Yani sizler doğru yerlere bassanız dahi sesler yanlış gelecektir. Bundan dolayı ilk olarak keman akordu nasıl yapılır videomuzu izlemenizi öneririz.

Kemanınızı akord ettikten sonra sesler doğru gelecektir. Ayrıca çaldığını melodi derste eğitmeninizin çaldığı melodi ile aynı olacağından doğru yolda olduğunuzdan emin olabileceksiniz.

Notadan korkmayın nota okumaya çalışın

Keman Çalmanın Püf Noktaları

Keman kursu alırken özellikle hızlı ilerlemek istiyorsanız nota okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Yanlış düşünülen durumlardan biriside nota okumak için harcadığım vakti keman çalmak ile geçiririm.

Fakat son derece yanlış olan bir algıdır. Sizler nota okuyabildiğiniz zaman yaklaşık orta zorlukta bir eseri 15 dakikada çalabilecekken nota okumadan kulaktan çıkaracağınız eseri 35 dakikanızı alacaktır.

Bizler keman kursu alan tüm öğrencilerimize aynı konuda tavsiyeler veriyoruz. Bazı öğrencilerimiz hak verse de bazıları ise notadan çok kaygılanmıştır. Bundan dolayı nota okumak istemezler.

İstediğiniz şarkıyı değil her şarkıyı çalışmalısınız?

Keman kursu alan öğrencilerimiz için de aynı konuda eğitim vermeye çalışıyoruz. Açıkçası sizler iyi bir eğitmen ile çalışıyorsanız nota sehpasına ne koyuyorsa onu çalışmalısınız. Çünkü her eser sizlere farklı bir teknik bunun yanında ise sizlere verilen egzersizler ve etütler hızlı gelişiminiz için çok önemlidir.

Örneğin ben sadece Türk müziği çalmak istiyorum dediğiniz zaman batı müziğinden eksik kalmanız sizleri yavaşlatmaktan başka hiç bir şeye yaramaz. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz gibi bulduğunuz her notayı çalmanızı isteriz.

İlerleme kaydettiğinizi hissettiğinizde internetten şarkılar çalmayı deneyin!

Keman Çalmanın Püf Noktaları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi notayı veya nota kalıplarının kemanla nasıl çalındığı konusunda sorununuz yoksa keman kursları dışında aslında bu online keman kursu da olabilir kendi kendinize internetten çalabileceğiniz notaları yoklamalısınız.

Yani bir çok nota açıp çalmaya çalışmalısınız. Yani sizler bu konuda sürekli bu konuda da kendinizi geliştirin ve keman kursunda ki öğretmeninize gidip bu olmuş mu şeklinde dinletebilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir