Kaya Sanat Blog

Bateri Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Bateri alırken dikkat edilmesi gereken en önemli  hususları sizlere bateri çalmasanız dahi kendi kendiniz alabileceğiniz şekilde anlatmak istiyoruz. Özellikle elektronik bateri almak için dikkat etmeniz gereken bir çok ayrıntı olduğunu unutmamalısınız.

İzmir’de bateri kursu almak isteyen öğrencilerimiz ile online bateri kursu almak isteyen öğrencilerimin de bateri kursuna başlamadan önce bizlerden öneriler almasını istiyoruz. Bu konuda hiç çekinmemelisiniz.

Bilindik markaları tercih etmelisiniz

Evde bateri çalışmak için akustik bateri değil elektronik bateri almalısınız. Yoksa kendinize yeni bir ev bakmak zorunda kalabilirsiniz. Elektronik bateriler içerisinde bilindik markaları tercih etmek hem sonrasında olası bir arıza durumunda yedek parça ve servis hizmeti çok önemlidir.

Yoksa uygun fiyatlı olsun diye aldığınız bateri arıza yaması durumunda yaptıracak bir yer veya muhatap bulmanız çok zor olacaktır.

Özellikle Yamaha, Roland gibi bateri dünyasında hem akustik davul hem de elektronik davul olarak bizleri zirveye taşıyan davul markalarıdır. Yurt dışında çok rahat alınabilen bu davul modelleri ülkemiz de dövizden dolayı yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Gerekirse ikinci el sitelerinden bizlerden destek alarak davul alabilir beraber kontrol ederek alabiliriz.

Alacağını elektronik bateriye amfi alacağınızı bilmelisiniz

Bateri Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Elektronik bateri almak için müzik markete gittiğiniz de direk elektronik bateriyi alıp eve gittiğiniz de bateriden ses alamayacağınızı unutmayın. Baterinin yanında en küçük 10 wattlık bir davul amfisi alarak setinizi tamamlamış olabilirsiniz.

Ses olacağını düşünüp amfi almak istemezseniz kulaklık kullanarak gayet keyifli bir bateri sesi alabilirsiniz. Davul ne kadar iyi olursa olsun davul amfiniz kötü ise ses beklediğiniz gibi gelmeyecektir. Bundan dolayı öncelikle bir süre kulaklık kullanarak davula hakimiyetinizi sağlamalısınız.

Alacağınız müzik markette davulun teşhir ürününü denemelisiniz

Baterinin her ne kadar özelliklerini bilseniz dahi oturup çalmadan o hissi anlamanız çok zordur. Bundan dolayı amfi olmadan kulaklık ile davulu çalmaya çalışmalısınız. Kötü bir davul iyi bir davul amfisi ile sizleri yanıltabilir. Yani 3000 TL ayıracağınız bateri için o müzik markette 5000 TL‘lik bir amfi ile denerseniz eve geldiğiniz de hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Davul amfisi alacağınıza iyi bir kulaklık almak sizleri çok daha iyi motive edecektir.

Bateri iskeletinin sağlam olmasına dikkat etmelisiniz

Elektronik bateri alırken demonte şekilde olduğunu unutmayın. Kutu içerisinde sizlere teslim edilecek ve kutu açılımında içerisinde kurulum kitapçığı ile beraber sizler yapıyorsunuz. Bu konuda hem İzmir’de bateri kursu olarak hemde online bateri kursu olarak sizlere hizmet veren Kaya Sanat Akademi olarak bizlerden çekinmeden yardım isteyebilirsiniz.

Bir miktar kurulum parası vererek davulunuzu evinize kurdurmanız da diğer bir ihtimaldir.

Alternatif davul markalarına da göz gezdirebilirsiniz

Bateri Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Medelli ve Alesis gibi markalarında uygun fiyatlı ve gayet iyi davulları vardır. Bu markaları tercih ettiğiniz de aldığınız firmadan problem olduğu takdirde çözümün nasıl olacağını da konuşmalısınız.
Bu arada bu markaları da küçümsemeyin 25 bin TL‘lik davulları vardır.

Alacağınız davul amfisine dikkat etmelisiniz

İzmir’de bateri kursuna başlayan öğrenciler kursumuz da davul amfisinin nasıl olduğunu görüyorlar. Bizler bateri kursunda nasıl bateriyi tanıtıyorsak bateri amfisini de tanıtıyoruz. Bateri amfisi diye normal amfi almanızı istemeyiz. Çünkü bateri amfisi ile normal gitar amfisi çok benzemektedir.

Özellikle bateri amfisini alacağınız yer mutlaka denemenizi öneririz. Amfinizi denerken kick dediğimiz ayak pedalını vurduğunuz da normal amfi hiç güçlü ses vermez. Ama davul amfisinde kick vurduğunuz da o bas sesi evet bu dersiniz.

Elektronik bateri aksamlarının birleşme yerlerinde ki vidaları çok sıkmayın

Elektronik bateri alıp kurulumunu yaptığınız da ana iskelete vidalarla bağlayıp sıkarsınız. Yerinden oynamasın diye de çok fazla sıkarsınız. Belli süreden sonra sıksanız dahi tutmayıp yalama yapmış olacaktır.

Özellikle bu tür aletlerde çok sıkmayıp vurduğunuz da davul pedleri yerinden oynamıyorsa çok sıkı sıkmanıza gerek yoktur.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir