Kaya Sanat Blog

Gitar Teli Nasıl Seçilir?

Gitar Telleri ve Gitar Teli Seçimi

Gitar çalan veye gitar kursuna yeni başlayan kişilerin sıkça sorduğu gitar teli nasıl olmalı konusunu ele alacağız.

Diğer Önemli Bir Kavram: Gitar Telinin Tansiyonu Ne Demektir?

Gitar teli seçiminde öncelikle herhangi bir marka önerisinde bulunmayacağım.Kişinin kendi bütçesine uygun marka seçimini yapması daha iyi bir sonuç getirecektir. Tel seçimi yaparken çalmak istediğiniz tarz, duymak istediğiniz tını ve hissiyatına göre değerlendirmelisiniz.

Teller tansiyonlarına göre birden çok şekilde karşımıza çıkar. Yüksek Tansiyon Orta Tansiyon Düşük Tansiyon gibi çeşitlerdir. Bunların haricinde karma tansiyonlu tellerde bulunmaktadır.

Yüksek Tansiyon

Eğer Parlak sesler istiyor isek daha sert bir çalma tekniğini benimsiyorsak tercihimizi yüksek tansiyondan yana kullanmalıyız.

Orta Tansiyon

Genellikle gitarımızı ilk aldığımızda üstünde bu tansiyonda tellerle verilir ve adından da anlaşılacağı gibi ne çok parlak sert ne çok pastel yumuşak tını da olduğunu hissettirir.

Yumuşak Tansiyon

Pastel (Yumuşak) bir tınıya sahip olması için tercih edilen bir tansiyon türüdür. Perde üzerinde bastığımızda daha rahat basıldığının farkına varacaksınız. Rahat bir çalım için de tercih edilir.

Tel tercihi yapmadan önce seçiminizi tansiyona göre yapmanız sizi memnun edecektir.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir