Kaya Sanat Blog

Piyano Kursuna Kaç Yaşında Başlanmalı?

🎹 Bu içeriğimiz de piyano kursuna başlangıç yaşı ve bunun yanında neden ilk olarak piyano kursu alınması gerektiğini bu içeriğimizde anlatmaya çalışalım. Müzik kursuna başlamak isteyen yaşı  4 ve üzeri tüm öğrenci adaylarımızı piyano çalmaya yönlendirmek istiyoruz.

Piyano kursuna kaç yaşında başlanmalı sorusuna 2 yazan 3 yazan kurslar görüyoruz. Ama unutmamamız gereken şu var ki ilk derse gelmesi değil o öğrencinin müziğe alışması ve uzun yıllar piyano çalması hedeflenmelidir. 3 Yaşında piyano kursu alıp sıkılan öğrenci başarısız olduğunu düşünü başka zaman müzik kursuna yazdırmak çok zor olacaktır.

Neden Piyano Kursu İle Başlamalı?

Neden Piyano Kursu İle Başlamalı

4 Yaş üzeri çocuklarımızın piyano ile bakış açılarının hem de gelişim açısından çok fazla geliştiğini biliyoruz. Özellikle yurtdışında yapılan testler ile beraber yaşı küçük çocuklar piyano çalmaya çalışırken beyinlerinin kullanmadığı yerlerine de sinyal gittiğini kanıtlıyorlar. Bundan dolayı piyano çalmak olaya bakış açınızı bunun yanında en önemlisi unutkanlığı olabildiğince minimuma indirir.

Piyano kursu ve bateri kursu sizlere farklı bakış açısı kazandıran iki enstrümandır. Çünkü iki enstrümanda da beynimizin sağ ve sol loblarını kullanıyoruz. Sağ ve sol beyin loblarını kullanma terimlerini sürekli duyduğunuzun farkındayız. 🙂 Fakat bu gerçekten önemli bir yetidir. Beyin gelişimini arttıracaktır.

Sağ el ile beynimizin sağ tarafını kullanırız. Sol el ile de sol tarafını kullanmayız . ☺ İki elimizi aynı anda kullandığımız zaman sağ ve sol beyin devreye girer. 

Çocuklarımızın küçük yaşlarda bu gibi yetileri günlük hayatta yavaş yavaş gelişir. Fakat piyano kursu ile çok uzun yıllar sürecek bir yatırım yapmış olursunuz. Çok daha geniş bir bakış açısı , matematiksel zekasını çok iyi bir dereceye taşıyabilirsiniz. Müzik kurslarında 4 yaşında ki çocuk gitar çalmak istiyorsa direk evet denmemelidir. Bizler eğitimci olarak daha faydalı olan kurslara yönlendirmeliyiz.

Piyano Kursu Önceliğiniz Olmalı!

Neden Piyano Kursu İle Başlamalı (1)

4 veya 5 yaşında ki bir çocuğun gitar çalmasını istemeyiz. Çünkü sert tellerden parmakları acıyacak ve müzik kursundan soğuyacaktır. Bundan dolayı bizler öncelikle kendini iyi hissedeceği bir enstrümanı seçmesini sağlıyoruz. Seçeceğimiz enstrüman çocuğumu sıkmayacak ve onu müziğe bağlayacak bir enstrüman olmalıdır.

Piyano da hangi tuşa basarsanız basın temiz bir ses çıkacaktır. Bundan dolayı sıkılmayacak ve çalması hoşuna gidecektir. Fakat keman veya gitar denediği zaman bu enstrümanlar da sürekli aynı şeyi çok fazla yapması gerek ki daha güzel ses çıksın. Örneğin keman çalarken bir pasajı daha rahat yapması için bir çok defa tekrar etmesi gerekecektir. Bu durum küçük yaştaki çocuğumuz için sıkıcı bir duruma gelip müzik kursuna gelmek istemeyecektir.

Fakat piyano çaldığında aynı tuşa da bassa güzel bir ses çıkacağı için kendini çalabiliyor gibi hissedecek ve devam edecektir. Bizler Kaya Sanat Akademi piyano kursu olarak 3-4-5-6-7-8- -9 yaş çocuklarımızın 1 yıl süre ile temel piyano eğitimi almalarından yanayız.

 

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir