Kaya Sanat Blog

İnternetten Keman Çalmayı Öğrenmek

Enstrüman çalmayı gerek maddi sebepler bunun yanında zamandan tasarruf ve keman kursuna gerek olmadan öğrenebileceğimizi düşündüğümüz anlar vardır. Aslına bakarsanız öğrenilebilir mi tabii ki öğrenilebilir.

İnternetten Keman Çalmayı Öğrenmek

İnternetten keman çalmayı öğrenmek mümkündür. Fakat riskli bir konudur. Bu konuda  öncelikle bizler temel düzey oturana kadar ders alınmasını biz keman konusunda uzmanlar öneriyoruz. Tabi ki bu temel seviyede el kol duruşu bunun yanında keman seçimi gibi bir çok teknik konuda sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz.

İnsanoğlunun istedikten sonra yapamayacağı bir şey yoktur. Bundan dolayı internetten keman çalmak veya internetten enstrüman öğrenmek imkansız değildir. Fakat bu konuda sizleri biraz daha aydınlatmak isteriz.

İnternetten keman öğrenmek veya internetten enstrüman öğrenmek için başlangıç veya temel dediğimiz bu olgu oturmayacaktır. Çünkü birilerinin sizlere orası öyle değil demesi lazım yani yönlendirmesi gerekir. Online keman kurslarında da bizler video göndermek yerine canlı ders olarak yapıyoruz. Yani interaktif olarak karşılıklı diyalog haline olunması gerekir.

Hocam ben biraz öğreneyim sonra kurs alırım!

En büyük sıkıntılardan bir tanesi ise önce kendiniz başlayıp bir noktaya gelmeye çalışmanızdır. Keman öğrenme sürenizi yaklaşık 1.5 kat daha geciktiriyorsunuz.

Neden? Öncelikle keman perdesiz bir çalgı perdesiz bir çal olmasından kaynaklı ellerinizin konumu bunun yanında sol el bilek konumu sağ el yay pozisyonu yani size alt alta bir sürü sıralayacağımız maddeleri bizler ilk 2 ayda öğretiyoruz.

Bundan kaynaklı teknikleri sizler kendiniz çalıştığınız da yanlış oturan tekniği başa alıp sizlere yeniden doğru keman alımı kazandırmak oldukça zordur.

Çünkü kulağa hoş gelmeyen akortsuz seslerle keman çalarken şarkılarda kulağa hoş gelmeyen bir tınıya ulaşacaksınız. Bundan dolayı bizler öncesinde kesinlikle ders alınmasını istiyoruz. Özellikle sesler düzelene kadar, doğru seslere basana kadar ders alınmalıdır.

İnternetten keman öğrenenler sonra ders almak istiyorlar

İnternetten Keman Çalmayı Öğrenmek

Online keman kursu bunun yanında İzmir’de keman dersi alanların %80’i enstrüman öğrenmek konusunda çıkmaz sokağa girdiklerinde hemen bir keman kursu bulup ders almak istiyorlar. Çünkü keman kursumuzda öğrencimiz keman çalarken bizler piyano ile veya akort cihazı ile eşlik etmeye çalışırız.

Özellikle kemanda bizler için en önemli olan kulağa hoş gelecek yani akortlu çalmaktır. Bunun için sürekli eşlik edip veya kayıp edip kendini dinlemesini isteriz.

Doğru eğitmen ile kısa sürede keman çalabilirsiniz

Sizlerin düşüncelerine sonsuz saygı duyuyoruz ve anlayışla karşılıyoruz. Yani internetten keman öğrenirken ders almak istemeyebilirsiniz fakat bizler sadece sizlere diyoruz ki; keman tek başına öğrenilmek istendiğinde yanlış oturan nota yerlerin için kulağınız alıştığında düzeltmek çok zor oluyor.

Böyle durumlar da ister istemez sizleri başa yani en temiz çaldığınız yere döndürmek istediğimiz de öğrencilerimiz çok zorlanıyorlar.

Zamanınız değerli ve önemli!

İnternetten keman öğrenen öğrenciler belli bir süre sonra keman kursu alan öğrencilerin çaldıkları daha doğru ve kulağa hoş geldiğini söylemektedirler. Bundan dolayı tekrar başa dönüp eğitim almak sizleri zaman olarak ve kaygı olarak olumsuz etkileyecektir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı