Kaya Sanat Blog

Yeni Başlayanlar İçin Keman Önerileri

Günümüzde İzmir keman dersi veya online keman kurslarına başlangıç olarak başlayan tüm öğrencilerimiz hangi kemandan başlanmalı veya hangi kemanı almalıyım gibi sorular ile kaygılanmaktadır.Bu kaygılardan kurtulmanız için sizlere bütçenizi aşmayacak kemanlar önermek istiyoruz.

İzmir’de keman kursları açısından öncelikle keman almadan başlamayı talep etmeniz çok daha iyi olacaktır. Bizler kaya sanat akademi keman kursu olarak keman almadan başlamanızı istiyoruz.

Ortalama 2 ders kemansız ders yapmak hatta kursun kemanı ile ders yapmak bu arada hocamızın ve öğrencimizin karşılıklı ortak fikirleri ile keman almak çok daha verimlidir.

İzmir’de keman derslerine başlamadan önce şunu bilmelisiniz ilk kursa başlamadan önce uygun bir keman alıp sonrasında iyi bir kemana geçmek faydalı fakat bu konuda belirli bir standart üzeri keman almanızı istiyoruz. Özellikle bizler için 1000TL altı tüm kemanlar aynı sesi vermektedir.

Uygun fiyatlı öğrenci kemanı satın almak için piyasa fiyatlarında 500 üzeri 1000TL altı kemanlara baksanız daha iyi olacağını düşünüyoruz. Örneğin alacağınız keman 1500TL ve bu kemana el yapımı keman yazıyorlar.

Böyle bir şey yok el yapımı fiyatların markası olmaz. El yapımı kemanlar için Luthier yani keman yapan kişinin ismi ve yapım tarihi yazılır. Başlangıç keman önerileri olarak sizlere ufaktan bir liste vermeye çalışalım.

Rösler RS3A

Yeni Başlayanlar İçin Keman Önerileri

Bu keman başlangıç kemanları olarak piyasada adından bir hayli söz ettirmektedir. Fiyatları ise 1250TL civarındadır. Bu kemanların en güzel özelliği keman yapımcıları bu kemanı revize edip el yapımına yanı yarın fabrikasyona çevirebiliyorlar.

Fakat doların düşmesi ile tekrardan 1000TL ve altına inmeye başlamıştır. Abonoz klavye olması fixlerinin altın renginde olması bu konuda ikinci bir seçeneğe gerek bırakmıyor. Yanında her zaman olduğu gibi reçinesi yastığı ve çantası verilmektedir.

Fixlerinin diğer kemanlardan farklı olarak ayrı fix sisteminin kullanıldığını söylemek isteriz.

Straus 1876

Yeni Başlayanlar İçin Keman Önerileri

Straus kemanlar da İzmir de keman kursuna başlayacak öğrenciler için alternatif bir keman modelidir. Eskitme görünümü olması göze çok hoş geliyor. Performans olarak straus kemanlar çok kaliteli üretilmeye başlandı. Dezavantaj olarak arşesi biraz kalın olmasaydı daha iyi olurdu.

Kullanılan mat ile parlak arasında kalmış özellikle eskitme cilası ile güzel duruyor. Ortalama 2 yıl boyunca sizlere ekstra bir keman almanıza gerek bıraktırmayan bir keman sahip olabilirsiniz.

Stentor 1018G

Yeni Başlayanlar İçin Keman Önerileri

Stentor kemanlar da 900 ve 1000TL bandında fiyatlarında devam ediyor. Kaya Sanat Akademi’de keman kursuna başlayan öğrencilerimizden alanlar olmuştu. Deneyimlerimiz sonucunda biraz metalik bir ses bizi ürkütmüştü.

Bu ses sanki daha dolgun gelebilir. Daha bas karakterli gelebilir diye düşünmüştük. Bu arada çantasına bayılmıştık. Keman kutusunu çok kaliteli yapmışlar. O fiyatlar da alınabilir mi aslına bakarsanız denenebilir.

Mavis mv11

Yeni Başlayanlar İçin Keman Önerileri

Mavis kemanlar standart öğrenci kemanlarıdır. Parlak bir cilaya sahip olması ile beraber keşke biraz koyu olsa dedirttiriyor. Ses olarak öğrenci kemanları olarak aynı tınıya sahiptir. İlk çıktığında çok satılsa da straus çıktıktan sonra biraz geri planda kalmıştır.

Bundan dolayı İzmir’de keman dersine başlayan öğrencilerimize bütçesini aşmadan yukarıda ki kemanlardan hangisini beğeniyor ise onlardan alması taraftarındayız. Uygun fiyatlı öğrenci kemanı araştırmalarımız da şimdilik bunlar sizlerin işine yarayacaktır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

7 Yorumlar

  1. Merhaba benim kemanım Silverio mat gül ağacından yapılmış, içinde de handmade yazıyor internette iyi olup olmadığı hakkında bir bilgi bulamadım sizin yorumlarınızı almak isterim

    1. Merhabalar genel olarak Avrupa yapımları ve çek yapımları kemanlarda handmade yazar. Bu el yapımı anlamına gelse de geneli el yapımı değildir. Dilerseniz Kaya Sanat Akademi instagram sayfasından bizimle iletişime geçerek beraberce daha detaylı analiz yapabiliriz. 🙂

  2. Merhaba kizima netten 2. El mandikian keman alacam yeni kursa gidecek tavsiye edermisinz teşekkürler

    1. Merhabalar yeni başlayan kızımıza öncelikle keman hayatında başarılar dileriz. Önerimiz biraz daha bütçe ayırıp ağaç bir keman almanız olacaktır. İstemediğimiz durumlardan birisi keman eğitmeninin 3-4 ay sonra tekrar sizden keman almanızı istemesidir. Bundan kaynaklı listelediğimiz kemanlardan birisini almanız ilk 1 yıl için çok daha verimli olacaktır.

  3. Eren bey merhaba, kızım 6.5 yaşında 124 boy ve 50 cm kol boyunda (omuz parmak ucu mesafesi). Kemana yeni başlayacak. Keman satan 2 mağazaya gittik. Şu an için 1/4 keman önerdiler. Lakin onu da en fazla 6 ay kullanır dediler. Öğrenmek istediğim şimdi 1/4 keman alıp, 6 ay sonra da 1/2 keman mı alalım, yoksa kısa sürede 2 defa masraf yapmayıp 1/2 keman alsak olur mu?

    1. Can Bey merhabalar umarım geç olmamıştır. Mesaj için ama 1/2 keman alıp arada çok minik farklar olacaktır. 6 ay sonra bir keman parası daha vermenizi istemem. çeyrek keman satışı da zor olduğundan dolayı elden çıkarmak sizi zorlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir