Kaya Sanat Blog

Keman Yayına Ne Denir?

Keman yayına ‘arşe’ denilmektedir. Keman yayı keman çalmamızı sağlayan sağ elimiz ile tuttuğumuz bir keman aparatıdır. Keman çalarken sağ elimiz ile tuttuğumuz yayımızı tellere sürterek kemandan ses çıkmasını sağlayabiliriz. Keman yayı ortalama yani keman arşesi 74 cmdir.

Keman Arşesi Hangi Ağaçtan Yapılır?

Keman yayı olarak bazılarını kahverengi bazılarını ise kiremit rengi olarak görebilirsiniz. kiremit rengi olan fernanbuk ağacından kahverengi olan ise brasil ağacından yapılmaktadır. Bu yaylar genel olarak kaliteli el yapımı kemanların yanında yapılmaktadır.

Keman Arşesi Nasıl Sıkılır?

Keman Yayı Nasıl Sıkılır?

İlk olarak keman aldığınız zaman keman yayınızın gevşek olduğunu ve yay kıllarının sarktığını görürsünüz. Bunda endişelenecek bir durum yoktur. Yayın topuz dediğimiz alt tarafından saat saat yönüne doğru çevirdiğimiz zaman yayın sıkıldığını kılların ise gerildiğini görebilirsiniz. Keman yay bakımı için de üste ki video sizlerin ihtiyacını karşılayacaktır.

Keman Arşe Bakımı Nasıl Yapılır?

Keman arşesi bakımı keman çaldıkça yapmanız gereken bir uygulamadır. Ara ara kemanınızın kıllarında biriken reçinelerin temizlenmesi gerekir. Bundan dolayı sizlere keman arşesi bakımı adlı bir video çektik. Bu videoyu izleyerek sizler de keman arşenizin bakımlarını kimseye ihtiyaç olmadan yapabilirsiniz.

 

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı