Kaya Sanat Blog

Bağlama Çeşitleri ve Özellikleri

Bağlama kursuna başlamadan önce sizlere biraz bağlama türlerinden bahsetmek isteriz. Özellikle İzmir bağlama kursu olarak arayışlarınızda çok kısa sürede verim alacağınız doğru kurs ve doğru eğitmen ile ilerlemenizi istiyoruz. Bundan dolayı hangi bağlama türleri olduğunu bilmeniz ve bağlama satın alırken buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kısa sap bağlama

Bağlama Çeşitleri ve Özellikleri

Kısa sap bağlama 19 perdesi olan tekne boyutları uzun sap bağlama ile aynı olabilen bağlama türüdür. Bağlama kurslarına başlarken kısa sap veya uzun sap bağlama seçiminizi dikkatlice yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bundan dolayı kısa sap bağlama çalarken şu düşünceden çıkmanız gerekmektedir.

Özellikle kısa sap bağlama çalarken uzun sap bağlamayı da çok kısa sürede öğrenebilirim mantığı enstrüman çalmak adına çok verimli bir düşünce değildir.

Uzun sap bağlama

Bağlama Çeşitleri ve Özellikleri

Uzun sap bağlamada ise 23  perde bulunur ve fiziki olarak kısa sap bağlamadan daha uzun bir sapı vardır.Kısa sap bağlama da kullanılan ağaçlar uzun sap bağlama içinde kullanılmaktadır. Fiyat olarak kısa sap bağlamadan bir farkı yoktur. Bağlama kursuna başlayacak arkadaşlar uzun sap bağlama çalarsak hepsini çalarız mantığı doğru değildir. Buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kısa sap ile uzun sap bağlama arasındaki farkların detaylarını ilgili yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Cura

Bağlama Çeşitleri ve Özellikleri

Cura ise tekne boyutu 22-23 cm olan yine 23 ile 19 perde de yapılan Cahit Berkay’ın bağlamasında Al Yazmalım türküsünü seslendirirken kullandığı bağlamadır.

Elektro bağlama

Bağlama Çeşitleri ve Özellikleri

Elektro bağlama ise içerisinde elektronik bir devre olan bir enstrümandır. Bağlama ağacı elektro bağlamada çok önemli değildir. Elektronik devreler çok daha önemlidir. Kısa sap ve uzun sap bağlama olarak yapılabilir. Çalımında bir değişiklik olmaz. Yani kısa sap çalan arkadaşlar kısa sap elektro bağlama çalabilir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir