Kaya Sanat Blog

2.El Piyano – Org Alırken Neleri Kontrol Etmek Gerekir?

Bu içeriğimizde piyano satın alırken dikkat edilenlerden ziyade 2.el piyano veya org alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor veya bu aşamada bizim için en önemli aksamlar nelerdir bunlara değineceğiz.

Öncelikle ne yazık ki artan dolar fiyatları sıfır enstrüman almamızı bir hayli zorlaştırdı. Bundan dolayı da ikinci el sitelerine rağbet başladı. Bu konuda ne yazık ki kurslar veya sıfır satan müzik marketler çok sağlıklı bilgi vermiyorlar.  Bilgi çoğaldıkça güzel diyerek sizlere yardımcı olacağız.

Piyano Ne Zaman Alınmış?

İkinci el fiyatı uygun bir piyano bulduğunuzu düşünelim. Fiyat olarak da uygun ve temiz olabilir. Fakat burada kaçırmamanız gereken en önemli konu piyanonun alındı tarihtir. Çünkü dijital piyanolar elektronik devre sistemi ile çalışmaktadırlar. Uzun süreli beklemeler de çalınmadığı zaman devreler de oksitlenme veya tuşlarda esneme olabilir.

Öncelikle 5 yıl üzeri alınan piyanolar ile ilgili bakış açımız biraz olumsuz olacaktır. Yani problem çıkarabilir arıza çıkarabilir ve ekstra bir masraf yaratabilir. Özellikle bazı markalar çok çabuk yeni model üretebiliyor. Eski modellerin yedek parçalarını bulmakta zorlanmamak için 5 yıl üzeri dijital elektronik piyano almanızı önermiyoruz.

2. El Piyanonun Tüm Tuşları Tam Basıyor Mu?

2.El Piyano - Org Alırken Neleri Kontrol Etmek Gerekir?

İkinci el bulduğunuz piyano için bakmanız gereken en önemli unsur ise piyanonun tüm tuşlarının sağlam ve bastığınızda esnemeden sağlam bir şekilde çalışması gerekmektedir. Yani tuşa bastığınızda basılı kalmaması gerekir. Tüm tuşları tek tek kontrol edilerek emin olunması gerekmektedir. Özellikle tuş problemlerinde piyanonun içi açılıp yapıldığı için sizlere yine ekstra masraf çıkacaktır.

Kontrol ederken sadece beyaz veya siya tuşlar değil piyano üzerinde ki tüm tuşlar kontrol edilmelidir. Ses açma kapa tuşu sağlıklı çalışıp çalışmıyor mu bunları da kontrol etmelisiniz.

Sustain Pedalları Çalışıyor Mu?

Sustaın pedalları piyanonun altında olan 3 adet tekli pedallardır. Bu pedalların özellikle en sağda olan sesi uzatmaya yarayan pedal bizler için çok önemlidir. Çünkü piyano çalanlar için en çok kullanılan ve nüanslı çalmak için sizlere gerekecek olan en önemli pedaldır. Bu pedalı kullanırken dikkat etmeniz gereken tuşa basmadan önce piyanonun en sağında ki pedala basıp tuşa basmak ve elinizi kaldırdığınız da sesin uzamasını sağlamaktır.

Bir kablo aracılığı ile piyanoya bağlanan bu pedallar soket yardımı veya lehim ile birleştiği için kopma ihtimali çok yüksek oluyor. Genel olarak koptuğunda işlem çok basit ama piyanonun tamire gidip içi açılması gerekiyor.

Kulaklık Girişi Çalışıyor Mu?

Hem piyano hem de org için kulaklık girişi çok önemlidir. Çünkü bazen sesiz ortamda çalmak gerekebilir. Bundan dolayı kulaklık ile çalmak isteyebilirsiniz. Kulaklık girişi genel olarak hem org da hem de piyano da kulaklık büyütücü ile çalışmaktadır. Her ihtimale karşı çok uygun fiyatlı bir adet alıp satıcının yanına o şekilde gitmek daha sağlıklı olacaktır.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir