Kaya Sanat Blog

Yan Flüt Nasıl Temizlenir ve Parlatılır?

Yan flüt nasıl temizlenir?

Zamanla seslerin çıkmadığını ve yan flüt seslerinin çıkmadığını ve yan bozulduğunu düşünebilirsiniz. Anlatacağımız yöntemler ile enstürmanınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Yan flüt temizliği, hiç aksatılmaması gereken ve flüt için hayati önem taşıyan temizliktir. bir süre sonra tuşlar yapışmaya başlayabilir. bunu önlemek için sigara kağıdı ile güderilerdeki nem alınmalıdır.  Ayrıca güderiler sürekli nemlenip kuruduğu için bir süre sonra çatlayabilir ve değişmesi gerekir. Genellikle italyan güderiler tavsiye edilir, çift zarlı olduğu için daha dayanıklı olur. 

Yan flütün içi nasıl temizlenir?

Yan flüt, Temizlemediğiniz her zaman enstrümanınız içerisinde tortu oluşur. Yan flüt kutunuzun içinden çıkan temizleme bezi ve flüt temizleme çubuğu ile pratik ve egzersizlerden sonra içerisi kurumadan bu alet ile güzelce içerisini temizlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde yan flütünüzün temizliği ve bakımını kendiniz yapabilirsiniz.

Kararmış yan flüt nasıl temizlenir?

Belli bir süre kullanılmayan yan flütte üzerinde kısmı kararmalar yaşanabilir. Bu kararmalar gayet normaldir. Çünkü gümüş kaplama olduğundan kararmalar yaşanmaktadır. Kararan yan flüt temizliği için, flüt çantasındaki bez ile temizlik yapılabilir. Flütü çaldıktan sonra içini muhakkak nemden arındırmak gerekir. Yani flütün iç kısmı ıslak veya nemli olmaması gerekmektedir.

Kararmış yan flütü temizlemenin en kolay yöntemleri birisi kuyumcularda bulabileceğiniz gümüş parlatma kremleri ile temizlik yapmaktadır. Bu krem ile flüt temizliğini çizmeden ve evde pratik bir şekilde kendiniz yapabilirsiniz.

Gümüş parlatıcı kremler kısa süreli bir parlaklık sağlamaktadır.

Yan flüt dışı nasıl temizlenir?

Dışı içinde pratik bir fikrimiz var. Biz kadife bez ve bir diş macunu gerekli önce kararan flütün dış yüzeyine azar azar diş macunundan sıkıyoruz. Bu macunu da elimiz ile dağıtıyoruz. Sonra 1 dk bekliyoruz. Kadife bez ile çok bastırmayacak şekilde silerek macunu temizliyoruz. Farkı gördüyseniz çalışmaya devam edin.

Yan flüt temizliği için yapılması gerekenler

Yan flüt’ün dış kısmını nasıl temizleyeceğimizi pratik bir şekilde anlatalım. Öncelikle enstürman tamir bakım onarım atölyelerinde yan flütünüzü İlaçlar kimyasal bir sıvı içerisine konularak burada parlatma işlemi uygulanır. Belirli bir maliyet doğuracağından evde kendinizde bu kimyasal kadar olmasa da yinede bir parlaklık sağlamanız mümkündür.

Yan flüt nasıl parlatılır?

Öncelikle bizlerin uyguladığı yöntemi anlatalım. Enstrümanın önce  ağızlık  kısmının üzerine herhangi bir diş macununu çok az sürüyoruz. Sürdükten sonra elimiz ile  yüzeyine yayıyoruz.

Yüzeye bulaştıktan  15 saniye sonra mikrofiber  bez ile üstündeki diş macununu silmeye başlıyoruz. Tamamen  üzerinden ki  diş macununu temizlemeniz  gerekir. Bu aşamadan sonra başka bir mikro fiber bez ile üzerini iyice kurulayarak ilk günkü görünümüne ulaştırabilirsiniz.

Yan flüt neden bozulur?

İzmir Yan flüt kursu olarak bu enstrümanın nefesli çalgı ailesinden olduğunu belirtelim. Gövdesi ince bir boru şeklinde olan bir bu güzel sesli müzik aleti çalışıldıktan sonra temizlenmesi için de oluşan nemi ve oksitlenmenin kurumadan temizleme bezi ile silinmesi son derece önemlidir. İçerisinde biriken bu hava yan flütünüzün keçelerine zarar vererek sağlıklı ses çıkarmanızı imkansız hale getirmekte ve yan flüt bozulmaktadır.

Yan flütün içerisini temizledikten sonra belli bir süre geçtiğinde dış kısmı kararmaya başlayacaktır. Bu kararma belli bir süre sonra enstürmanınızın görünümünü eski hale getirip sizlere parlatma temizleme gereksinimi hissettirecektir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

3 Yorumlar

  1. Parmaklarda oluşan nem ve ter ciddi manada etkiliyor yahu flütü. Bu nem ve teri emen en güzel şey ise kadife bir bez.
    kadife bir bezle önce tampon hareketlerle flütün nemi alınıp sonrasında silinince pırıl pırıl oluyor.

    1. Ben yaklaşık 1.5 senedir flüdümü hiç kullanmadım.Hatta kutusundan da çıkarmadım.Şimdi tekrar çalmaya başlamak istiyorum,ama tuşlarında ne gibi sorunlar oluşmuştur,onlar için ne yapabilirim?

    2. Zeynep hanım merhabalar kız arkadaşım 5 gün sonra sahneye çıkacak ilk defa ama yan flutu temizletmem gerek diyor kendi yapabilir mi ne yapabilirim onun için görüsletinize ihtiyacım var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir