Kaya Sanat Blog

Yan Flüt Çalmak Zor Mu?

İzmir’de yan flüt kursu arayan bir çok öğrenci adayımız telefon veya mail ile yan flüt çalmak zor mu veya nefesim yeter mi sorular soruyorlar. Genel olarak bu soru da çok sorulduğu için sizlere biraz bilgi vermek istedik.

Yan flüt çalmak için yetenekli mi olmak gerekiyor?

Yan flüt kurslarına başladığınız zaman sizlerden kurs ücreti almadan bir tanışma deneme dersi yapıyoruz. Bu deneme dersinde sizlerin müzik kulağına bunun yanında yan flüt ile ilgili kısa bilgiler veriyoruz. Yan flüt yapısı gibi nasıl çalındığı ile alakalı yan flüt eğitmenimiz sizleri bilgilendiriyor.

Müzik kulağı testi yapılırken sizlere basit ritimler sorularak tekrar etmeniz isteniyor. Bu konuda 1 ile 5 arasında puanlama yapılıyor. Puanlama sizlerin yan flütü çalıp çalamamanızı belirlemiyor. Bu puanlama ritim kulağınız için yapılıyor. Küçük bir mola vermek isterseniz yan flüt öğrencimiz ile derste çaldığımız eseri dinleyebilirsiniz.

Yan flüt çalmak için nefesimin güçlü mü olması gerekir?

Yan Flüt Çalmak Zor Mu?

Yan flüt çalarken en çok sorulan sorulardan birisi de nefes konusudur. Yani çok şiddetli mi üflemek gerekir veya bu konuda nefes ne kadar önemli gibi merak ettiğiniz sorular sorulabiliyor yada merak ediliyor. Bizler yan flüt eğitmenleri olarak şunu söyleyebilir ki nefesinizin şiddetli veya güçsüz olması ile yan flüt çalmanın sizleri zorlayacak hiç bir yanı yoktur.

Nefes yan flüt çalma konusunda ikinci plandadır. Yan flüt kursumuza başlayan öğrencilerimiz bu konuyu ilk derste atlatıp yan flütten ses çıkarma ile odaklanıp mükemmel derecede devam ediyorlar.

En kolay enstrümanlardan birisi yan flüt olabilir mi?

Evet aynen soruda olduğu gibi çalınması en kolay olan enstrümanlardan birisi yan flüttür. Tuş sıralaması blok flüte benzeyen bu enstrüman ile öğrencilerimiz ortalama 3 ile 6 ay arasında akıcı şekilde yan flüt çalmaya başlarlar.

Yan flüt çalarken çok çabuk adapte olup melodiler çıkarmaya başlayacağınıza bizler eminiz ve sizlere söz veriyoruz. Sizler ortalama gün de 30 dakika çalışın gerisini bizlerin görevidir.

Yan flüt performansında da gördüğünüz üzere sesi çok huzurlu ve her enstrüman ile beraber çalacağınız bir enstrümandır. Sizler merak etmeyin çalımı zor olsa sizleri zor şeylerin beklediği bir enstrüman olsa bunu sizlere açık yüreklilik ile söylerdik. Fakat çok hızlı ve iyi şekilde çalacağınıza eminiz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı