Kaya Sanat Blog

Solak Kemancılarda Duruş ve Tutuş

Solak Keman Çalınır Mı?

Solak Kemancılarda Duruş ve Tutuş

Aslına bakarsanız tüm enstrümanlar da piyano hariç sağlaklık veya solaklık vardır. Bu keman için de olabiliyor ama bu konuda biz eğitmenler keman için solak keman çalmayı çok fazla önermiyoruz. Çünkü keman çalarken sol ve sağ elin aynı şekilde daha doğrusu eşit bir şekilde çalışıyor.

Keman kursuna başlayan solak öğrencimiz ilk dersine başladığı zaman öncelikle kemanı normal şekilde sol omzuna koyduğu zaman tuhaf gelir. Fakat maksimum 1 ders sonra alışacak ve solaklık ve sağlaklığı önemsemez. 

Solak keman çalınır mı sorusunun aslında cevabı kesinlikle evet olmalıdır.

Keman kursu dendiğinde solaklar bir kere daha düşünüyorlar. Emin olun ki keman eğitmenleri de bu konuda kararsız. Nasıl rahatsan öyle çal diyerek karambole başlatabiliyorlar.

Solaklar Keman Çalarken Zorlanırlar Mı?

Solak Kemancılarda Duruş ve Tutuş

Solak keman çalanlar keman kursuna başladığı zaman bazı durumlar da zorlanırlar. Özellikle sizlere şunu sormalıyız. Örneğin araba kullanırken sağ elini ile vites değiştirirken sol elini direksiyonu tutabiliyor. Bir nevi bizde de bu durum benzersiz.

Keman eğitimi ile ilgili en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de solaklar keman çalabilir mi? Solaklar keman eğitimine başlarken herkes gibi sağlak başlamalıdır. Keman çalarken iki elimiz de aktif çalıştığı için yayı tuttuğumuz elimiz ile parmak bastığımız elimizin yer değiştirmesi sizler için bir terslik ifade etmez.

Solak keman çaldığınız da ki sağlak çalmaya alışmak ile solak çalmaya alışmak aynı süreyi kapsar. Kemanınızın bütün tel sistemi değişmeli, burguları değişmeli, çeneliği solak çenelik olarak takılmalıdır.

Dünya da klasik müzik keman eğitmenleri solak da olsa sağlak da olsa normal keman pozisyonu dediğimiz kemanı sol omzumuza koyarak çaldırır ve eğitimi bunun üzerine vermeye başlar.

Öncelikle keman çalarken iki elinizide aktif olarak kullanıyorsunuz. Sağlak olsanız sol elinizde zorlanacaksınız solak olduğunuzda sağ elinizde zorlanacaksınız. Bu yüzden keman standart olarak sağlak çalınır. Yani tuşe (notaları bastığımız yer)sol elimizde olacak. Bu şekilde belli bir süre sonra eliniz alışacak ve zorlanma gibi bir şey kalmayacaktır.

Solak Keman Çalınmaz Mı?

Solak Kemancılarda Duruş ve Tutuş

Solak kemancılar tabi ki de vardır. Fakat keman kursuna gittiğiniz de burada 2 keman yan yana çaldığınız zaman birisi düz birisi ters olarak keman çalınmaz. Bundan dolayı burada önemli olan keman eğitmeninin bilgisidir.

Yani burada keman eğitmeni sizlere normal şekilde tutturmalı ve bu yönde 1 – 2 ders bu şekilde devam ettirmelidir. Bundan dolayı da sizler zaten ders öncesi rahat rahat kemana alışıp solaklık ve sağlaklık probleminiz kalmayacaktır.

Solaklar için her ne kadar normal pozisyona alıştırılmalı desek de, ülkemizde bu bilgi hala bulanıktır. Yani solak ise sol çalsın demek biraz durumu akışına bırakmaktır.

İki kemancı yan yana oturarak çalamayacaktır. Dikkat ettiniz mi hiç bir senfoni orkestrasında solak kemancı göremezsiniz. Keman eğitiminde normal pozisyonda öğretilmelidir. Ortalama 1 ay sonra solak sağlaklık gibi hiç bir terslik kalmayacaktır. Nota öğretimi ve yay tutuşu hiç bir şekilde değişmemektedir.İzmir Karşıyaka Keman Kursu Ücretsiz Deneme Dersi için Tıklayın

Solak Kemancılar Nasıl Bir Sıkıntı Yaşar? 

Solak Kemancılarda Duruş ve Tutuş

Büyük orkestralarda solak kemancılar yoktur .Çünkü oturma planı sistemi bozulur. Solak kemancılar problem yaşabilir. Çünkü sağ eli ile nota basmak için bilek tam istenildiği gibi kıvrılmaz. Bu konuda örneğin sol elimiz ile bastığımız notalar çok daha verimli ve net duyulacaktır. 

Özellikle sizler solak keman değil normal bir keman aldığınız zaman birde bu kemanla solak olarak çalmak istediğiniz zaman tamamen sıkıntılı bir süreç başlamış olacaktır. Çünkü kemanın bir çok aksamı değişmektedir. Yani salaklıktan sağlaklığa geçirdiğimizde çenelik köprü eğimi gibi bir çok kemanın önemli parçalarının elden geçmesi gerekmektedir.

Bizler bu konuyu detaylıca inceleyip uluslararası makaleler de okuyup öğrendikten ve eğitmenlerimiz ile mukayese ettikten sonra bu başlık altında sizler ile paylaşıyoruz.

Solak Keman Mı Almalıyım?

Solak Kemancılarda Duruş ve Tutuş

Öncelikle işinin ehli bir keman kursu veya keman eğitmeninden bu konu ile detaylı bilgi aşmanızı öneriririz. Yani ben solağım hemen gidip bir solak keman alayım demememliyiz. Veya en çok yaşadığımız problemlerden bir tanesi keman çalmak isteyen öğrenci adayımız sağlak veya solaklık konusunda araştırma yapmadan ben solağım nasıl olsa diyip keman alabiliyor bu da başlı başına bir problem olabiliyor.

Bundan dolayı lütfen ve lütfen 🙂 keman almak için acele etmeyi ve mutlaka bizlerle iletişime geçmeye çalışın…

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir