Kaya Sanat Blog

Solak Kemancılarda Duruş ve Tutuş

Solak keman çalınır mı?

İzmir Karşıyaka Kaya Sanat Akademi olarak merak edilen ve cevabının hiç bir sitede net olarak verilmediği solak insanlar keman çalabilir mi? solaklar nasıl keman çalmalı? solaklar keman çalabilir mi? cevabını bu başlık altında net olarak veriyoruz.

Keman kursu dendiğinde solaklar bir kere daha düşünüyorlar.Emin olun ki keman eğitmenleri de bu konusa kararsız.’Nasıl rahatsan öyle çal diyip’karambole başlatabiliyorlar.

Solaklar Nasıl Keman Çalar?

Keman eğitimi ile ilgili en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de solaklar keman çalabilir mi? Solaklar keman eğitimine başlarken herkes gibi sağlak başlamalıdır.Keman çalarken iki elimiz de aktif çalıştığı için yayı tuttuğumuz elimiz ile parmak bastığımız elimizin yer değiştirmesi sizler için bir terslik ifade etmez.

Solak keman çaldığınız da ki sağlak çalmaya alışmak ile solak çalmaya alışmak aynı süreyi kapsar. Kemanınızın bütün tel sistemi değişmeli, burguları değişmeli, çeneliği solak çenelik olarak takılmalıdır.

Dünya da klasik müzik keman eğitmenleri solak da olsa sağlak da olsa normal keman pozisyonu dediğimi kemanı sol omzumuza koyarak çaldırır ve eğitimi bunun üzerine vermeye başlar.

Öncelikle keman çalarken iki elinizide aktif olarak kullanıyorsunuz. Sağlak olsanız sol elinizde zorlanacaksınız solak olduğunuzda sağ elinizde zorlanacaksınız. Bu yüzden keman standart olarak sağlak çalınır. Yani tuşe (notaları bastığımız yer)sol elimizde olacak. Bu şekilde belli bir süre sonra eliniz alışacak ve zorlanma gibi bir şey kalmayacaktır.

Solaklar için keman kursu eğitimi

Solaklar için her ne kadar normal pozisyona alıştırılmalı desekte,ülkemizde bu bilgi hala bulanıktır. Yani solak ise sol çalsın demek biraz durumu akışına bırakmaktır.

İki kemancı yan yana oturarak çalamayacaktır.Dikkat ettiniz mi hiç bir senfoni orkestrasında solak kemancı göremezsiniz. Keman eğitiminde normal pozisyonda öğretilmelidir. Ortalama 1 ay sonra solak sağlak gibi hiç bir terslik kalmayacaktır. Nota öğretimi ve yay tutuşu hiç bir şekilde değişmemektedir.

Solak kemancı olur mu?

Büyük orkestralarda solak kemancılar yoktur .Çünkü oturma planı sistemi bozulur.

Bizler bu konuyu detaylıca inceleyip uluslararası makaleler de okuyup öğrendikten ve eğitmenlerimiz ile mukayese ettikten sonra bu başlık altında sizler ile paylaşıyoruz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı
Gönder