Kaya Sanat Blog

Şan Dersi Nedir?

Şan eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz öncelikle şan dersi nedir sorusunu bizlere yöneltirler. Şan dersi sadece egzersiz veya sadece şarkı söyleme dersi değildir. Aslına bakarsanız şan dersi , çalgı kurslarından çok daha önemlidir. Enstrüman kurslarında bir müzik aleti ile öğrendiğiniz için onu çok hassas kullanmanıza gerek yoktur. Fakat ses teli çok ama çok hassastır.

Şan Dersi İçeriği Nedir?

Şan dersinde öncelikle ses sağlığınız ön planda tutulur. Diyafram kullanımı bunun yanında ses genişliğiniz ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Öncelikle bu aşamalar da sesinizi çok yormadan belli bir kalıba giren sesiniz. Sonrasında eserler ile iyi bir seviyeye getirmek için piyano eşlikli eserler çalıştırılır.

Şan eğitiminde çalıştırılan eserler öncelikle sizlerin söylemekten hoşlandığı ve söylerken zorlandığı eserler ile repertuvar oluşturulur. Bu eserler üzerinde şan kursu eğitmenimiz sizlere destek olarak söyler.

Şan Dersi Sesi Güzelleştirir Mi?

Şarkı söylemek isteyen veya şarkı söyleyen herkesin merak ettiği bir konudur. Şan dersi sesi güzelleştirir mi yoksa var olan ses hep o şekilde mi kalır. Şunu çok iyi anlamamız gerekir. Şan dersi iki adet kasın çalıştırılarak belirli bir yapıya ulaşmasını sağlamaktır. Bizler de bu konuda çok fazla öğrenci yetiştirip test yaptık. İlk geldiğin de video çekip 3 ay sonra bir video daha çekip en ince ayrıntısına kadar şan eğitmenlerimiz ile beraber yorumladık.

Bu gelişimi şan kursu öğrencilerimiz de fark ederek bu konuda daha fazla çalışmaya başladılar. Sizler bir eserin tonunu bilmeden kulaktan söylüyorsunuz fakat bizler piyano da sizlere uygun tonu bulduğumuz da daha şarkıyı çalışmadan bile kulağımıza güzel gelmeye başlıyor.

Unutulmamalıdır ki ses teli bir kastır çalıştırdıkça güzelleşir!

Burada önemli olan sizlerin keyif alması keyif alarak vakit geçirmenizi sağlamak ve bunun yanında da sizlere verimli olabilmektir. Konservatuvar şan bölümü veya ses eğitimi bölümlerinden mezun olan ve öğretim konusunda pedogojik formasyon alan eğitmenlerimiz sizleri en iyi seviyeye getirecektir. Bu konuda bizlere güvenebilirsiniz.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı
WhatsApp Destek Hattı
Gönder