Kaya Sanat Blog

Şan Dersi Nedir?

Şan Dersi Nedir? 2023 Şan Dersi Fiyatları Ne Kadar?

Şan dersi, müzikal anlamda yetenek ve ilgisi bulunan kişilerin tercih ettiği özel bir gelişim sürecidir. Ses her ne kadar güzel olsa da teknik anlamda zayıf bulunan bireyin kendini geliştirmesi için bu eğitime ihtiyacı bulunur. Şan eğitimi sunan uzman tarafından (vokal koçu ya da ses eğitmeni) eğitime katılan kişiye uygun bilgiler verilir, uygulamalar yapılır. Eğitim sonunda sesin ve nefesin kullanımı bir yana tekniksel anlamda ilerleme gözlemlenmektedir.

Şan Dersi Nedir, Şan Eğitimi Ne İşe Yarar?

Şan Dersi Nedir?

Her ne kadar kişide doğuştan yetenek bulunsa da yanlış teknikler sesin güzelliğinin ortaya çıkmasına engel olacaktır. Diğer taraftan uzun vadede yanlış teknik kullanımı sese zarar da verecektir. Sesi yormadan; doğru tonda ve baskınlıkta (kuvvette) ses çıkarmanın yolları öğretilir. Eğitimin ilerleyişi başlangıçta sesin nasıl oluştuğu gibi temel bilgilere dayanır. Sonraki süreçte uygulamalara geçilerek daha iyi sonuç elde edilmeye çalışılır.

Şan Eğitimi Amacı Nedir?

Şan Dersi Nedir?

Eğitim sonucunda kişilerin beklentileri değişik olabilir. Fakat sunulan eğitim kapsamına göre amaç aşağı yukarı belli olacaktır. İzmir’de yer alan müzik kursumuzda ses eğitmenlerimiz; temelde kişilerin sesi doğru oluşturmasını hedefler. Bu süreçte doğru nefes alma, doğru tona ulaşma ve kuvveti ayarlama gibi unsurlara doğru ulaşma amaçlanır.

Vokal koçlarımız ise piyano eşliğinde kişinin özel bir gösteriye hazırlanırcasına eğitim almasını sağlar. Kişinin yaşı, ilgisi, ses aralığına dikkat ederek özel repertuar oluşturulur. Görece daha kişisel bir eğitim sunulur. Daha uzun sürebildiği gibi uygulama ağırlıktadır. Teknik bilgilerle harmanlanarak süreç ilerletilir. Eğitim sonunda kişi varsa bir gösteriye hazır hale gelir, uzun vadede sesini kullanmayı öğrenir.

Şan Dersi İçeriği Nedir?

Şan dersinde öncelikle ses sağlığınız ön planda tutulur. Diyafram kullanımı bunun yanında ses genişliğiniz ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Öncelikle bu aşamalar da sesinizi çok yormadan belli bir kalıba giren sesiniz. Sonrasında eserler ile iyi bir seviyeye getirmek için piyano eşlikli eserler çalıştırılır.

Şan eğitiminde çalıştırılan eserler öncelikle sizlerin söylemekten hoşlandığı ve söylerken zorlandığı eserler ile repertuvar oluşturulur. Bu eserler üzerinde şan kursu eğitmenimiz sizlere destek olarak söyler.

Şan Dersi Faydaları Nelerdir?

Şan Dersi Nedir?

Sunulacak İzmir müzik kursu şan eğitimi sonunda katılımcıların elde edeceği faydalar uzun vadeli olacaktır. Eğitim bittikten sonra kişiler:

  • Sesin temelde nasıl oluştuğu mantığını algılar,
  • Ses tonunu ve aralığını saptar,
  • Ses aralıkları arasında kolay hareket eder,
  • Dışarıdan sesinin istediği şekilde duyulması için kuvveti ayarlayabilir,
  • Kafa sesi kontrolünü oluşturur,
  • Diyafram egzersizleri ile nefesini kuvvetlendirir,
  • Burundan ses çıkışı varsa buna engel olur göğüs sesini kuvvetlendirir.

Bu ve bundan farklı faydaları elde etmek mümkündür. Özellikle kursumuzda verilen bu eğitimlerin temel amaçlarından birisi; uzun vadede kişinin sesini yormadan kullanabilmesidir.

Şan Dersinde Neler Yapılır?

Uzmanlara ve kurslara bağlı olarak içerikler değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda bu eğitimler kişiye özel sunulmaktadır. Toplu bir eğitim alınması asla mümkün değildir. Kişinin yaşı, ilgi duyduğu müzik alanı, ses aralığı gibi unsurlara bağlı olarak eğitim süreçleri belirlenir. Ekibimizde yer alan uzman kadromuz ilk görüşme sonrası saptamalar yaparak kişiye özel müzik dersleri oluşturacaktır.

Online Şan Kursu Alınır mı, Faydalı mı?

İzmir şan eğitimi konusunda desteğe ihtiyacınız varsa fakat yüz yüze eğitim için uygun değilseniz, üzülmenize gerek yok. İzmir online şan eğitimi ile sesinizi ve müzikal bilginizi geliştirebilirsiniz. Her alanda olduğu gibi görüntü ve ses olduğu müddetçe bahsi geçen eğitimler alınabilir. Belirli günlerde ve saat aralıklarında siz de bu alanda eğitim alabileceğinizi bilmelisiniz. Yüz yüze eğitimler gibi faydalarını zaman içerisinde görmeniz de mümkündür.

Şan Dersi Sesi Güzelleştirir Mi?

Şarkı söylemek isteyen veya şarkı söyleyen herkesin merak ettiği bir konudur. Şan dersi sesi güzelleştirir mi yoksa var olan ses hep o şekilde mi kalır. Şunu çok iyi anlamamız gerekir. Şan dersi iki adet kasın çalıştırılarak belirli bir yapıya ulaşmasını sağlamaktır. Bizler de bu konuda çok fazla öğrenci yetiştirip test yaptık. İlk geldiğin de video çekip 3 ay sonra bir video daha çekip en ince ayrıntısına kadar şan eğitmenlerimiz ile beraber yorumladık.

Bu gelişimi şan kursu öğrencilerimiz de fark ederek bu konuda daha fazla çalışmaya başladılar. Sizler bir eserin tonunu bilmeden kulaktan söylüyorsunuz fakat bizler piyano da sizlere uygun tonu bulduğumuz da daha şarkıyı çalışmadan bile kulağımıza güzel gelmeye başlıyor.

Unutulmamalıdır ki ses teli bir kastır çalıştırdıkça güzelleşir!

Burada önemli olan sizlerin keyif alması keyif alarak vakit geçirmenizi sağlamak ve bunun yanında da sizlere verimli olabilmektir. Konservatuvar şan bölümü veya ses eğitimi bölümlerinden mezun olan ve öğretim konusunda pedogojik formasyon alan eğitmenlerimiz sizleri en iyi seviyeye getirecektir. Bu konuda bizlere güvenebilirsiniz.

Şan Eğitimi Kaç Ay Sürer?

Şan dersi için ortalama bir süreden bahsedebilmek mümkündür ancak kişiden kişiye değişeceğini de unutmamak gerekiyor. Ortalama olarak eğitim için 3-4 aylık bir devamlılık gerekir. Kişinin derse katılımına ve egzersiz tekrarlarına göre sürenin uzayabileceğini de belirtmek şarttır. Eğitmen tarafından gözlemlenen gelişmeler ışığında kişiye bu noktada doğru bilgi verilecektir.

Şan Dersi Fiyatı Ne Kadar?

Güncel fiyatlandırmalar değişiklik göstermekle birlikte internet üzerinden paylaşılmamaktadır. Doğru fiyat bilgisi için telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz. Bizzat müzik kursuna uğrayarak hem ortamı görebilir hem de uzmanlarla tanışma fırsatını da yakalamanız mümkün. Uygun fiyatlandırma ve profesyonel ses sanatçıları ile kendinizi geliştirmeye hazır olun!

Sık Sorulan Sorular

Şan dersi nedir, ne işe yarar konularında bilgi aldınız. Peki İzmir şan dersi katılımları kimler için uygun, yetişkinler katılabilir mi? Eğer sizde şan eğitimi konusunda bazı soruların cevaplarını arıyorsanız, sorulara göz atın. Merak ettiğiniz soru yoksa İzmir müzik kursumuzla iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirisiniz.

Herkes Şan Dersi Alabilir mi?

Şan dersi almak isteyen herkes tarafından alınabilir. Özellikle 8 yaşından itibaren herkese eğitimler açıktır. Yetişkinlerde yoğunluğa bağlı olarak yetenek kontrolü ve elemeleri yapılabilir. İzmir şan eğitimi kapsamında dileyen eğitimlere katılabilir. Herhangi bir kısıtlılık söz konusu değildir. Şarkı söylemeyi seven, müzik için daha fazla sesini kullanmak isteyenler kayıt olabilir.

Yetişkinler için Şan Dersi Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Yetişkinler dilediği yaş aralığında şan konusunda eğitim alabilir. Profesyonel şan eğitmenleri tarafından yaş fark etmeksizin eğitim verilir. İleri yaştaki yetişkinler tarafından eğitimin alınmasında sakınca yoktur. Fakat ne kadar erken yaşta sese yönelik eğitim alınırsa sonuçlar o denli iyi olacaktır.

Profesyonel Şan Dersi Özellikleri Neler?

Profesyonel şan eğitimi belirli özelliklere sahiptir. Öncelikle temelden teorik bilgileri içermektedir. Teorik bilgiyi oturttuktan sonra anlaşılabilmesi amacıyla uygulamaları içermektedir. Bu uygulamalar kişiye özel oluşturulmuştur. Online İzmir şan eğitimleri kapsamında da aynı durum geçerlidir. Eğitimi veren kişilerin müzikal anlamda eğitim sertifikaları da bulunmalıdır.

Ses Eğitimi Kursları Ücretsiz İşe Yarar mı?

Günümüzde şan dersi ücretsiz İzmir araştırmaları bulunsa da var olan kursların yeterliliği kısıtlıdır. Uygulamanın olmadığı eğitimlerdir. Diğer taraftan belirli internet sitelerindeki videolu eğitimler de uygulama sunmaz. Kişiye özel kontrol ve ilerleme, dönütte olmadığından bahsedilen yöntemler hiçbir işe yaramayacaktır. Etkili şan dersi için doğru müzik kursu ile çalışmak gerekir.

İzmir Şan Dersi Çocuklar için Uygun mu?

Çocuklar dilediği şekilde İzmir şan dersi için kayıt oluşturabilir. 7-8 yaşlar başta katılım için uygundur. Bu yaşın altındaki çocuklar zaman içindeki ses değişimi, gelişimi ve ilgi değişimlerinden dolayı pek uygun olmayabilir. Ergenlik döneminden öncesi ve sonrası, sesin şekillenmesi adına bu tarz şan dersi katılımları için doğru zamandır.

 

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir