Kaya Sanat Blog

Öğrenci Kemanını El Yapımı Keman Yapmak

Öğrenci kemanını el yapımı keman yapma gibi bir düşünceniz var ise bu konuda dikkatlice araştırmak gerekir.

El Yapımı Keman Nasıl Olur?

İzmir keman kursu içeriğinde keman tellerinin öneminden bahsediyoruz. Bir kaç küçük müdahale ile başlangıç kemanından daha iyi ses çıkarmanın yollarından bahsedeceğiz.

Keman tellerinin çıkan ses üzerinde bir etkisi var mıdır ? Yoksa kemanın ağacının mı kaliteli olması gerekir ? Bu soruların cevaplarını vererek sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Öğrenci kemanlarının üzerinde fabrikasyon teller dediğimiz markası olmayan sadece çelik malzemeden üretilen teller vardır.Bu teller kemanınıza takıldığı için bu sesler sizleri rahatsız edecektir. Sizler doğru teknikle yay çekmenize rağmen çıkan ses gıcırtılı olacaktır.

  • Bütçeniz Yetmeyebilir !!!

Tam profesyonel bir keman almaya bütçeniz yetmeyebilir. Çünkü tam el yapımı kemanlar üç -dört bin tl olarak satılıyor.Öğrenci kemanına yapacağımız  bir kaç müdahale ile sesini değiştirebilirsiniz. Bir tık daha güzel hale getirebilirsiniz.

Öğrenci kemanı aldınız ve kısıtlı bir bütçe ile neler yapabilirsiniz ?

  • El yapımı köprü takmalısınız !

Kemanın ergonomik yapısı gereği sesi keman gövdesine ileten tek yer köprü dediğimiz malzemedir. Bu ağaç ne kadar eski ve kuru olursa ses o kadar gür ve berrak çıkar. Dünyaca ünlü keman köprüsü üreten aubert keman köprüleri piyasa 50 tl civarında satılmaktadır. Hayati öneme sahip müdahalelerden bir tanesidir.

  • Telleri Değiştirmelisiniz !

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kemanın üzerinde fabrikasyon sıradan teller bulunmaktadır. Bunları hemen söküp atın. Bu tellerin yerine thomastik, pirastro gibi çelik üzerine gümüş kaplamalı tel alabilirsiniz. Piyasa fiyatları 150 -200 tl arasındadır.

Kemanınıza bu iki hayati öneme sahip parçalara müdahale ederseniz arada ki farkı muhakkak hissedersiniz. Bir el yapımı kadar olmasa da eskisinden çok daha iyi olacağının sözünü verebiliriz. Keman kursu İzmir sizler için araştırmaya devam edecek.

Keman Telleri Nasıl Üretilir ?

      Keman Kursu İzmir ile bugün keman tellerinin hangi malzemeden nasıl üretildiğini araştırdık.

  • Gerçekten kedi bağırsağından mı üretiliyor?

Ortaçağda İtalyan luthierler (keman ustaları)  kedi bağırsağının daha iyi ses çıkardığına inandıklarından kedi bağırsağının kurutulmasından sonra belirli işlemlerden geçirerek keman da kullanırlardı.

Zaman ilerledikçe kedilerin bu şekilde katledilmesinin uğursuzluk getirdiğine kanaat getirerek koyun bağırsağı kullanmaya başladılar.

Teknoloji  ile beraber artık çelik hayatımıza girdiğinden bu yana keman telleri çelik malzemesinden yapılıyor. Fakat Arp telleri hala bağırsaktan yapılıyor. Ama kedi bağırsağı değil 🙂

Belirli kalınlıktaki çelik, işlemden geçirilerek titreştiğinde  sol – re – la – mi frekanslarını verecek şekilde ayarlanır. Sonrasında ise gümüş yada alüminyum ile üzeri sarılarak bugünkü halini almıştır.

Keman Kursu Karşıyaka olarak bizler gün geçmeden sizlere yeni konular, yeni icatlar ve merak edilen her konuyu burada yazmaya devam edeceğiz .

El yapımı kemanlarla ilgili daha fazla içerik için bu linke tıklayabilirsiniz.

Kemanımı Akort Edemiyorum ?

İzmir keman kursu öğrencilerinin en fazla sorulan sorulardan bir tanesi ise  kemanın akortsuz olması ve akort kaçırması ile ilgili sordukları sorulardır. Özellikle ilk dersler de kemanın akortsuz olması ve sizlerin akort yapamaması biraz can sıkıcı olabilir.

Kaya Sanat Akademi olarak eğitmenlerimiz sizlere ilk derslerden akort yapmak için gerekli olan programı yükleyip keman akordunu anlatmaktadır. Belirli dönemlerde ise yani başlayan öğrencilere keman akordu adı altında workshoplar yapılmaktadır. Sizlerin akortsuz keman çalmasını istemiyoruz.

Belli bir süre sonra yavaş yavaş eğitmenimiz gözetimin de akort yapmaya başlıyoruz.

Her kemanın akordu bozulur. Bu çok ama çok normaldir. Çok pahalı kemanların da akordu bozulur. Bu yüzden kemanım da sorun var diye düşünmeyin. Fakat çok çok kötü kemanlarda vardır. Akort tutmayan bunları da zaten eğitmenimiz sizlere aldırmayacaktır.

Keman kursu Karşıyaka olarak sizlere daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

Telefonlara Yüklenen Keman Akort Programları

Keman kursu İzmir de akort yapmak için kullanılan programlardan bahsetmeye çalışacağız. Bu programlardan hangileri pratik ,hangileri ücretsiz bu programları listeleyerek daha  kolay akort yapabileceğinizi düşünüyoruz.

İos işletim sistemi içerisinde bulunan programlar genelde android işletim sisteminde de bulunuyor. Ücretli uygulamalara gerek olduğunu düşünmüyoruz. Telefonlara akort cihazları yüklenmeden önce müzik marketlerde akort cihazları satılırdı.Fakat şuan için bunlara gerek yok.

Keman kursu İzmir olarak bu programları sizler için araştırdık . Kullanışlı olarak pratik bir program olan ‘ Tuner  Lite’ programını kullanabilirsiniz. Ayrıca  g-strings , n-track akort cihazları da gayet sorunsuz akort yapmanıza yardımcı olacaktır.

Akort yaparken dikkat etmeniz gerekenleri üst yazımızda anlatmıştık.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir