Kaya Sanat Blog

Keman Çalmayı Ne Kadar Zamanda Öğrenebilirim?

Keman Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

keman kursu

Keman çalmaya karar veren küçüğünden büyüğüne tüm keman severlerin aklında bu güzel soru vardır. Ne zaman keman çalabilirim? Ne kadar zamanda keman öğrenebilirim veya ne zaman bir şarkı çalabilirim gibi soruların cevaplarını duymak istiyorlar. Bizlerde elimizden geldiğince bu konuda sizleri aydınlatarak bu konuda küçük bilgiler vermek istiyoruz.

Öncelikle keman diğer enstrümanlara nazaran biraz daha nazlı ve ilgi bekleyen bir yapısı vardır. Keman çalmaya başlamadan önce günde yarım saat çalışmayı göze alırsanız bu süreyi sancısız güzel bir şekilde atlatıp en hızlı şekilde keman çalabilirsiniz.

Keman Kursunun İlk Aşmaları Nasıl Atlatılır?

keman dersi

Keman çalmak ilk aşamada zor ve meşakkatli görülebilir. Burada önemli olan keman kursunun yada keman eğitmeninin profesyonel yaklaşımıdır. Özellikle iyi bir eğitmen sizlere bu süreci nasıl atlattırır bunlardan bahsedelim. Öncelikle sizlerin ve keman eğitmenin yapması gerekenler olduğunu belirtelim.

Öncelikle keman kursuna başlayan öğrencilerimize bu süreçten bahsetmek gerekir. Çünkü bu sürece hakim olmaları en doğal haklarıdır. Sadece keman eğitmenin çal devam et oluyor veya dikkat et demesi bir yere kadar etkili olsada bir yerden sonra motivasyon düşüklüğüne neden olacaktır.

Bundan dolayı eğitmene güveniyorsanız dediklerini yapmaya çalışmanız sizin yararınıza olacağını düşünmelisiniz. Bundan dolayı keman kursuna başlamadan önce muhakkak iyi bir araştırma yapmalısınız.

Keman eğitmeni boş durmamalı piyano ile yapacağını en küçük melodiye eşlik etmeli ortamın stresini kontrol etmelidir. Sizler ise günde 15 20 dakika dolu dolu keman çalışmalısınız.

Keman Çalmayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

keman kursu

Tabiki de süresi var fakat bu süre o kadar değişken ki sizlere 3 ay diyip söz vererek hayal kırıklığı yaşamanızı istemiyoruz. Aslına bakarsanız amacımız sizlere en hızlı ve en sağlıklı şekilde keman öğretmektir.

Biz keman eğitmenleri kendinizi mutlu edecek yavaş yavaş güzel melodiler çıkarmayı ortalama 8 derse bağlıyoruz. Tabiki de bu süre değişkenlik gösterebilir. Çünkü günde 1 saat çalışan bir öğrenci ile 3 günde bir keman çalışmaya çalışan öğrencilerimizin de ilerlemesi aynı olmayacaktır.

Kemanda Amatörlükten Profesyonelliğe Geçiş Nasıl Olur?

Keman Çalmak Gerçekten Zor Mu?

Keman çalmak zor mu? Keman çalmak eskiden zordu evet çünkü tek öğretim yöntemi ve tek aşamalı metotlar vardı. Şuan değişen ne var derseniz. Zaman çok hızlı artık öğrenme olgusu çok hızlı gelişiyor. Bundan dolayı bizler de keman konusunda çok fazla araştırma yaparak bu konuda ki öğretme seçeneklerimizi çoğaltarak daha hızlı daha kolay daha güzel nasıl keman çalınır konusunda kendimizi geliştiriyoruz.

Bundan dolayı keman çalmak zor mu sorusundan ziyade sizlere şöyle söyleyebiliriz. İlk 2 ay keman konusunda sancılı süreç olduğunu söyleyebiliriz. İlk 2 aydan sonra güzel sesler gelmeye başlıyor ve artık zevk alma sürecine geçiş yapıyoruz.

Keman kursuna başlarken sizlerden çok keman eğitmeninizin ders içerisinde aktif olması gerekmektedir. Bundan dolayı keman kursuna başlamadan mutlaka keman dersi deneme dersine gidip keman dersinde neler yapacağınızı sormalı bu konuya daha doğrusu bu sürece hakim olmanız gerekir.

Keman Öğrenmek İçin Müzik Kursu Gitmek Mi Gerekir?

keman dersi

Keman perdesiz bir çalgı olması bütün olayı değiştiriyor. Dümdüz bir zeminde belli olmayan yerler de doğru sesler basmaya çalışıyoruz. Bu tabiki de kolay değil burada alternatif yöntemler olabiliyor. Youtube aracılığı ile dersler var eser çalım videoları var ama bizim için önemli olan aslında birisin doğru yapıp yapmadığımızı kontrol etmesi ve yönlendirmesidir.

Bu konuda sosyal medyada ki öğretici videolar ile bir yerden sonra çıkmaz bir aşamaya geldiğinizde ders alsanız dahi oturan şeyleri düzeltmek çok kolay olmuyor ne yazık ki…

Kurumumuzun kurucusu Eren Kaya’nın youtube videoları olmasına karşın hocamızda sürekli yaptıktan sonra bana dinletmelisiniz şeklinde uyarılarda bulunmaktadır. Çünkü siz doğru yaptığınızı düşünebilirsiniz fakat yanlışı çoğu öğrenci farketmeyebiliyor.

Bizim sizlere önerimiz özellikle ilk 3 ay ders alıp sonrasında kendinizi geliştirebilirsiniz. En azından böyle düşünebilirsiniz. Amacımız belirli bir yere kadar bu şekilde ilerlemek ve sonrasında doğru eğitmen ise zaten sizlere artık kendinizi geliştirebilirsiniz keman dersi almanıza gerek yok diyebilecektir.

Ortalama 30 dakika çalışma performansı ile 8 hafta sonunda artık evet güzel sesler gelmeye başladı diyebilirsiniz.

Aşağıdaki formu doldurarak hemen online keman dersi alabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı