Kaya Sanat Blog

Keman Ailesi : Viyola – Violin – Çello ve Kontrbas Nedir?

Keman Ailesi Tanımları

Keman ailesini yakından tanıyalım. Viyola – Violin – Çello ve Kontrbas Nedir?

Keman Nedir?

Keman Nedir?
Keman Nedir?

Keman, yaylı enstrüman ailesinin en küçük enstrümanıdır.4 teli bulunur.Akort düzeni olarak Sol-Re-La-Mi şeklinde akortlanır. Omuza koyularak ayakta çalınır. Ses çıkarmak için arşe dediğimiz yaya ihtiyaç duyulur.Temiz bir ses çıkarmak için keman yayına reçine sürülür.

Keman anahtar olarak ”Sol Anahtarı” kullanılır.En kalın teli sol en ince teli mi telidir.

Keman yapı olarak alt kapak ,üst kapak,yanlıklar,çenelik,burgular,fix,tuşe(sap),arşe teller,köprü,kuyruk gibi materyallerden oluşur.

Keman çalarken basacağımız yerlerin dar olmasından dolayı biraz daha zor şeklinde nitelendirilir.Fakat bu tamamen rivayet diyebiliriz.Çalmaya başladığınız da bunu anlayacaksınız. Her enstrümanın kendine ait zorluğu vardır.alışmak ve zaman ayırmak gerekir.

Viyola Nedir?

viyola enstrüman
viyola enstrüman

Viyola, keman ailesinin daha doğrusu yaylı ailesinin bir ferdidir. Kemanın bir büyüğü olarak nitelendirilir. Müzikle çok haşır-neşir olamayanlar keman ile viyola arasında bir olduğunu anlamazlar.

Viyola çalarken nota aralıklarının kemana nazaran biraz daha geniş olduğunu görebiliriz. Ayrıca Viyola Do anahtarı okur.Yani keman çalan birisi ”re” notasına viyola çalan ”mi” olarak okuyacaktır.
En kalın teli do en ince teli la telidir.

Viyola çalmak çok fazla yaygın değildir.Nedeni olarak belli bir somut yanı yok fakat viyola çalmak yerine keman çalmak daha albenili geliyor. Ses olarak keman sesinden kalın çello sesinden daha incedir.

Çello Nedir?

çello enstrüman
çello enstrüman

Her zaman duyduğumuz insan sesine en yakın enstrüman sesi çelloya aittir. Çello keman ve violaya nazaran daha büyük ve oturarak çalınması gereken bir enstrümandır. Ses olarak tok bir yapıya sahiptir. Nota aralıkları yani parmak basış yerleri geniştir. Nota olarak Fa anahtarı ile çalınıp okunur.

Akort sistemi olarak viola ile aynı şekilde akortlanır. Fakat nota okuma şekilleri aynı değildir. Çello solo olarak keman kadar ismininden söz ettirmiştir.
Özellikle keman çello birbirine çok yakışan ve birbirlerini kalınlık ve ince ses olarak birbirlerini tamamlar.
Çello taşıma olarak biraz daha zordur.Ortalama 152 cm olarak ölçülendirilmiştir.

Violonsel Nedir?

Violonsel aslına bakarsanız Çello’nun diğer bir ismidir. Aynı çello da olduğu gibi teller ve tüm aksamlar çello ile aynıdır. Yani violonsel çello ile aynıdır. İlk olarak batı müziğinde violoncello olarak adından bahsedilen çello şuan ki adı ile zamanla violonsel veya çello olarak anlaşılmaktadır.

Genel olarak çello kullanılmak ile beraber. Batı müziği eğitmenleri violonsel adını kullanmaktadırlar.

Kontrbas Nedir?

kontrbas enstrüman
kontrbas enstrüman

Yaylı enstrüman ailesinin en büyük enstrümanıdır. Yayla ve parmak tekniği ile çalınır. Özel olarak bir tabureleri vardır.Senfoni konserlerinde dikkat edebilirsiniz. Ayakta da çalınabililen bir enstrümandır. Kişisel olarak taşınmaz özel olarak bir araç ile nakil edilir.

Kontrbas boyu 1.80 eni ise 60 cm dir. Bundan dolayı özel taburelere ihtiyaç duyarlar. 5 telli olanlarıda vardır. 5 telli olanları genelde senfoni orkestralarında kullanılır.
Caz müziğinde oldukça tercih edilen bir enstrümandır.Özellikle İtalya ve Fransa da sokak gruplarında fazlaca görebilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir