Kaya Sanat Blog

En Çok Tercih Edilen 5 Başlangıç Kemanı

Bu yazımızda keman kursuna başlamadan önce en çok tercih edilen 5 başlangıç kemanını sizlere ayrıntıları ile yazmak istiyoruz. Özellikle bu kemanların fiyatları, özellikleri ve sizleri ne kadar süre idare edecekleri konusunda yardımcı olmak istiyoruz.

Merak etmeyin sadece yazı yazmak için değil bu anlattığımız kemanlar birebir olarak kullanılmış ve tecrübe edilmiş kemanlardır. Sizler İzmir’de keman kursu veya online keman kursuna başlamadan önce umarız bu yazıyı okuyarak sağlıklı bir keman alırsınız. 🎻😊

En çok tercih edilen 5 başlangıç kemanı!

  • Rösler VLA 9
  • Strauss BS-1876
  • Vivaldi Vl-904
  • Stentor 1583
  • Mavis MV 1410

Keman kursuna başlarken çok fazla bütçe ayırmadan daha iyi çaldıktan sonra daha iyisini alırım mantığı ile başlangıç için çok kötü olmayan kemanlardan almak isterseniz bu listeye bakmanızı öneririm.. Sıkıştırılmış talaşın preslenmesi ile oluşan bu kemanlar ağaç keman değildir.

Rösler VLA 9 keman incelemesi

En Çok Tercih Edilen 5 Başlangıç Kemanı

Bu  kemanımız sizleri ortalama 2 sene gibi bir süre için idare edecek bir kemandır. Beklentinizi çok yukarda tutmamanız da fayda olduğunu düşünüyorum. Yani çok iyi bir el yapımı keman tonu gibi gelmeyecek ama yeni başlayan bir keman öğrencisini gayet iyi idare edecek bir kemandır.

Fiyat olarak ortalama 800-900TL bandın da olan bu keman yanında yastık , reçine, dikdörtgen keman kutusu olarak veriliyor. Hemen karar vermeyin daha ucuz kemanlar var onları da okumanızı tavsiye ederiz. Hatta keman eğitmenlerinin şuan için yeni gözdesi bir keman var onu da yazalım.

Strauss BS-1876-1888 keman incelemesi

En Çok Tercih Edilen 5 Başlangıç Kemanı

Çok fazla bilinmeyen bu kemanın en büyük özelliği uzaktan bakıldığında el yapımı gibi bir duruşu olmasıdır. Biz ilk ördüğümüz de çok güzel kaliteli duruyordu. Kesin sesi çok kötü dediğimiz keman bizi bir hayli şaşırtmıştı. Kadifemsi tok sesi ile bizlerden başlangıç öğrenci kemanı olarak geçer not almıştı. Fiyat olarak ortalama 650-700TL bandında alınacak kemanlardandır.

Vivaldi Vl-904 keman incelemesi 

En Çok Tercih Edilen 5 Başlangıç Kemanı

Yapımı çok eskiden beri devam eden Vivaldi kemanlar aslına bakarsanız ne olumlu nede olumsuz çok fark yarattığını söyleyemeyiz. Çünkü tınısı ve kullanılan malzemeler hep aynı gibiydi. Mesela bana Vivaldi kemanın sesi nasıl derseniz sizlere içine hapsolmuş gibi cevabını verebilirim. Bu arada Vivaldi kemanlarında 904 yerine artık 906 907 modelleri üretilmektedir.

Yani başlangıç olarak bana çok güzel asil gelse de sonrasında arkadaşımla keman çalışırken benim kemanımdan ses çıkmıyor demiştim. Bundan dolayı iler ki zamanlar da yani kemana alıştıktan sonra motivasyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz.

Stentor 1583 keman incelemesi

En Çok Tercih Edilen 5 Başlangıç Kemanı

Her şeyi kaliteli olan fakat bu kalitenin sese yansımamış hali olarak söyleyebilirim. Kemanın kutusu harika kullanılan malzemeler harika fakat sese gelince o metalik ses kulaklarımızdan silinmiyor. Fiyat olarak 1100TL civarında olan bu keman alınır mı açıkçası bunu alacağıma Sraus ve Rösler alırım üstüne kalan paraya da yemek yerim.  😂🎻

Biraz acımasız olabiliriz ama az paralar değil bunlar şu zor zaman da hevesiniz ile beraber gözünüzü karartmayın sakince bize güvenin keman konusunda bizden çekinmeden deste alabileceğinizi unutmayın.

Mavis MV1410 keman incelemesi

En Çok Tercih Edilen 5 Başlangıç Kemanı

Garibim Mavis keman bu rekabette direnmeye çalışsa da zamanla albenisi düşmüştür. Fiyat olarak tüm bu kemanların altında fiyatı olsa da bu kemanı alacağınız her hangi bir özelliği yoktur. Bazı durumlar da ben Mavis kemanlarını seçerek içlerinden iyisini bulabiliyoruz. Yani 10 tane keman arasından birisi kulağa çok hoş gelen tınılara hakim olabiliyor.

Bundan dolayı ön yargılı olmayı iyi anlayan birisi ile beraber iyice dinleyip çalıp araştırıp almak gerekir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir