Kaya Sanat Blog

Elektro Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Elektro gitar seçmek elektro gitar satın almak diğer tüm enstrümanlardan biraz daha dikkat gerektirir. Bunun yanında dikkat etmeniz gereken biraz daha fazla ayrıntı vardır.

Kaya Sanat Akademi İzmir’de elektro gitar kursu veya online elektro gitar kursuna başlayan öğrencilerimiz öncelik olarak ücretsiz elektro gitar deneme dersi yaparlar. Sonrasında bizler nasıl bir gitar alması gerektiği konusunda fikirlerimizi belirtiriz. Açıkçası karşılıklı bir görüşme sonucu nasıl bir gitar alacağımızı belirleriz.

Elektro gitar manyetiği nedir?

Elektro gitar manyetiği elektro gitarın ortasında bulunan 2 adet elektro gitardan ses çıkmasını sağlayan bir sistemdir. Teller titreştiğinde elektro gitardan jak yardımı ile amfiye titreşimi iletir ve ses alırsınız.

İyi bir gitar mı yoksa öğrenene kadar daha uygun fiyatlı gitar mı ?

Elektro Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Elektro gitar kursuna başlayan öğrencilerimize de ilk olarak bu soruyu sorarız. Bir kere iyi bir gitar alalım derseniz bütçe haklı olarak biraz daha yükselecektir. Bizim tercihimiz eğer yeni başlayacaksanız daha uygun fiyatlı elektro gitar satın almaktır.

Uygun fiyatlı elektro gitar 1500 TL ve aşağısı olarak düşünebilirsiniz. 1500 TL ve aşağısında dikkat etmeniz gereken özellikler ilk olarak stabil kullanabileceğiniz elektro gitara sahip olmanızdır.

Uygun fiyatlı stabil elektro gitar nasıl olur?

Örneğin elektro gitarın tel ses seviyeleri  eşit olmalıdır. Bu olması gereklidir. Yani elektro gitarın özelliği veya kaliteli olması ile ilgisi yoktur. İlk olarak dikkat etmeniz gereken bu durumu kontrol  etmektir. Daha sonrasında ses düğmelerinin açıp kapatarak normal şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz.

Akort yapmak için burguların kaliteli olması gerekir

Elektro gitar akort yapmak için burgular kullanılır. Burguların akort yapıldıktan sonra geriye doğru salmaması veya bu konuda normal bir durum olmaması gerekir. Bundan dolayı akort yapmayı bilmeseniz bile satıcıya akort yaptırıp çaldırmalısınız yada bu konuda akort kaçırmadığı konusunda teyit almalısınız.

İzmir’de elektro gitar kursu veya online elektro gitar kursuna başlayan ve bu konuda hızlı ilerlemek isteyen öğrenciler ister istemez sert sololar atmak ve rock müziği konusunda dolu dolu bir solo çalmak isterler.

Yukarıda yazdığımı bu nedenden dolayı tellerin akort kaçırmaması veya burguların sağlam çalışması çok önemlidir.

Elektro gitar manyetikleri elektro gitarın kalitesini belirler

Elektro Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Elektro gitar manyetikleri elektro gitardan çıkan sesi amfiye verir amfiden de sizler elektro gitarın sesini duyarsınız. Manyetiklerin tellere olan mesafesine dikkat etmeniz gerekir. Manyetikler konusunda üzerinde durmanızı öneriyoruz. Gerekirse ekstra sonradan manyetik alıp manyetikleri  taktırıp modifiye yapabilirsiniz.

DiMarzio DP serisi manyetikler ile çok güzel bir sound alabilirsiniz. Elektro gitar kursu öğrencilerimiz öğrenene kadar elektro gitarlardan uygun olan modelleri öneriyoruz. Öğrencimiz öğrendiği zaman eğer gitar görseli ve gitarı güzel ve hoşuna gidiyorsa manyetiklerini değiştirip yoluna devam edebilir.

Elektro gitar klavyesi ellerinizi yormamasına dikkat etmelisiniz

Elektro gitar sapının yani klavyesinin gitar çalarken ellerininizi yormasına veya rahat çalmanızı engellemesi durumunda o elektro gitar sizin için uygun değildir. Klavyenin ne çok kalın ne de çok ince olmaması gerekir. Akor geçişlerinde elleriniz yorulmamalıdır.

Elektro gitar alırken elektro gitar amfisi almayı unutmayın!

Online elektro gitar kursu alan öğrencilerim ile ders yaparken evlerinde elektro gitar amfisi de olaması gerekiyor. Ama çok yüksek wattlı bir amfi almanıza gerek yoktur. 10 wattlık bir amfi işinizi görecektir.

Amfiniz içinde drive dediğimiz özellik ve reverb efekti  olmaldır. Bunlara dikkat ederseniz sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyoruz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı