Kaya Sanat Blog

Daha İyi Piyano Çalmak İçin Tavsiyeler

Kaya Sanat Akademi olarak İzmir’de piyano kursu alanlar veya online piyano kursu alan hem öğrencilerimiz hemde bu konuda kendini geliştirmek isteyen tüm piyanistlere vereceğimiz önerileri sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Öncelikle piyano algıları açan bunun yanında ileri ki yaşlarda zihin problemlerine engel olan mükemmel bir ilaçtır.

Küçük yaşta piyano kursuna başlayan öğrencileri zihinsel gelişimlerine %10 katkıda bulunuyorlar. Öncelikle yaptığınız hobinin hayatınıza çok güzel bir katkıda bulunduğunu bilmelisiniz.

Daha iyi piyano çalmak için nota okumak

İyi bir piyanist öncelikle önündeki notayı okuyabilmeli ve eseri kafasında hayal edip çalabilmesi gerekmektedir. Çünkü algılamadığınız bir eseri beyinden ellerinize aktarmanız çok kolay olmayacaktır.

Örneğin ben ezbere çalayım notaya gerek yok gibi düşünenler ortalama bir eseri 1 saatte çıkarabiliyor fakat nota okuyan bir piyano öğrencisi 20 dakikada çıkarabiliyor. Çünkü nota demek rota demektir. Özellikle acele etmeden notayı okuyarak sonrasında çalmak için piyanoya oturmalıyız.

Daha iyi piyano çalmak için bol bol egzersiz

Daha İyi Piyano Çalmak İçin Tavsiyeler

Daha iyi piyano çalmak için sizlerden istediğimiz aslına bakarsanız biraz daha bu konuda sıkılmadan egzersiz çalarak hakimiyetinizi arttırmaktır. Örneğin 30 dakikalık piyano çalım için ayırdığınız sürenin ilk olarak 10 dakikasını çalacağınız eseri okuyarak diğer 10 dakikasını egzersiz çalarak son 10 dakikasını ise eseri çalmak olarak planlamalısınız.

Piyano kursuna gelen tüm öğrencilerimiz bu konuda bir çok başarı sağlayarak çok daha hızlı şekilde piyano çalabiliyorlar.

Daha iyi piyano çalmak için acele etmemek ve sakin olmak

Müzik aceleye gelmeyen gelse dahi beynin buna engel olduğu bir daldır. Öncelikle beyninizi ne yapmanız gerektiğine alıştırmalısınız. Bu konuda bir andan yüklenerek hemen en hızlı çalımını yapacağım derseniz beyin bunu algılayamaz ve yanlış çalarsınız.

Bu konuda şöyle bir örnekle daha iyi anlaşılabileceğimizi düşünüyoruz. Örneğin 1 anda 5 km koş derseniz 1 km sonra nefesim tıkanır. Ama bana 20 gün sonra 5 km koş derseniz. Her gün 1 km arttırarak 20 gün sonra çok rahat koşarım. Çünkü vücudumu ve beynimi bu şekilde alıştırdım.

Müzik emektir, bu konuda emek harcamalısınız çalışırken off olmuyor deyip üzerine gitmelisiniz.

Daha iyi piyano çalmak için sol el akorlarına hakim olmak

Bir piyano eseri çalarken sağ el genel olarak melodi sol el ise genel olarak akorlardan oluşmaktadır. Sol el fa anahtarı sağ el ise sol anahtarını okur ve seslendirir. Şimdi sol anahtarı her zaman bize daha yakın gelmektedir.

Yani ilk okul müzik dersinden blok flüt çalmak için bizlere sol anahtarı notaları öğretildiğinden ister istemez bir alışkanlık geliyor ama sol el fa anahtarı için bu birazcık zaman alacaktır. Sol elinizdeki sesleri ezberleyerek başlayabilirsiniz. Sonrasında ise akor basarak sol elinize tam hakim olabilirsiniz.

Daha iyi piyano çalmak için metronom ile çalışmak

Daha İyi Piyano Çalmak İçin Tavsiyeler

Piyano kursu alan öğrencilerimiz evlerinde metronom ile çalışmayı unutabiliyorlar bundan dolayı da çaldıkları eserler bazen hızlı bazen yavaşlayabiliyor. Bundan dolayı sizler bir egzersiz çalıyorsanız bu konuda belirli bir ritm belirleyip bu ritm üzerinden sabit olarak çalmalısınız.

Metronom sizleri bir kalıba sokarak hızlı şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı