Kaya Sanat Blog

Viyolonsel Nedir?

Viyolonsel kemana benzeyen 4 teli olan oturarak özellikle bacaklarımızın arasında tuttuğumuz çalgıdır. Viyonolseli tanımamızın en büyük özelliği oturarak çalmamızdır. Özellikle altında bulunan demir ayaklığı(pick) dediğimiz yükselti enstrümanı tanımamızın en büyük ip uçlarından birisidir.

Viyolonsel Nasıl Çalınır?

Viyolonsel bacaklarımızın arasında pick dediğimiz yüklseltiyi boyumuza göre ayarlayarak çalabiliriz. Perdesiz olan bu çalgıda en önemli unsurlar öncelikle yayı ile çalınması ve fa anahtarı ile çalınmasıdır.

Viyolonsel çalınırken arşe dediğimiz yayı tellere sürterek ses çıkması sağlanır. Viyolonseli tutarken öne doğru eğilmeden dik durarak çalınması önerilir.

Viyolonsel Hangi Ülkeye Aittir?

Viyolonsel 16.yy Fransa’da üretilmiş olup öncesinde 5 telli olsada günümüzde 4 telli olarak kullanımına devam etmektedir. Fransa ve İtalya bu konularda öncü ülkeler olmuştur. Viyolonsel 18.yy da son şeklini almıştır. Viyolonsel Andrea Amati viyolonselin icat eden kişi olarak bilinir.

Viyolonsel ile Çello Farkı Nedir?

Yıllarca kafa karıştıran bir konu çello ile viyolonsel arasındaki farklardır. Çello ile viyolonsel aynıdır.  Viyolonsel akademik olarak kullanılan bir isimdir. Viyoloncello olarak üretilmiş olup zaman ile viyolonsel olarak adını tamamlamıştır. Viyolonselin ilk adı viyoloncello olmasından kaynaklı sadece çello ismini kullanalarda olmuştur.

Günümüzde ise daha ağır basan çello ismidir.

Kontrbas ile Viyolonsel Farkı Nedir?

  • Kontrbas yaylı ailesinin en büyük çalgısıdır.
  • 4 veya 5 telli olarak kullanılır.
  • Çello oturarak çalınır.
  • Çellonun yayına göre kontrbas yayı daha kalındır.
  • Kontrbas akordu mi-la-re-sol olarak yapılır.

 

Çello Çalanlar Viyolensel Çalabilir Mi?

Evet çalabilirler. Viyolonsel çalan aynı zamanda çello’da çalmış oluyorlar.:) Çünkü çello ile viyolonsel aynı müzik aletidir. Çello ve viyolonselin neden aynı olduğunu yukarıda açıklamıştır.

Viyolonsel Çalan Kişiye Ne Denir?

Viyolonsel çalan kişiye çellist denir. Aslında çello çalana çellist denir fakat viyolonsel çello olarak isimlendirildiği için viyolonsel çalana çellist denildiğini buradan çıkarabiliriz.

Viyolonsel Hangi Ağaçtan Yapılır?

Çello ağacı yumuşak bir ağaçtır. Yumuşak ağaçlardan yapımı önerilir. Ihlamur gibi ladin gibi akçaağaç gibi ağaçlar kullanılır. Genel olarak ladin ve akçaağaç kullanıldığını bilinir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir