Kaya Sanat Blog

Ud Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

İzmir’de ud kurslarının yanı sıra online ud kurslarında da en sık yaşadığımız ve öğrencilerimizi bu konuda yoran ud akordudur. Özellikle internetten aldığınız çok güzel görünen ud elinize geçtiğine akort yapmak istediğiniz de burgular sürekli kendini salıyorsa işin içinden çıkmak çok zor oluyor.

Burguların kendini salması nedir?

Burguların akort yapmak için çevirdiğiniz burguların tutmayıp tekrardan dönmesine akort salması denir. Ud enstrümanında ikişer çiften toplamda 11 tel bulunur. En üst tel tek olarak takılır.

Sorun şu ki akortsuz bir ud çalmak özellikle evde ki ud egzersizlerini yapmak çok zor. İzmir’de ud kursu öğrencilerimiz ”hocam doğru yere basıyorum ama o ses çıkmıyor” dediğinde ud akordunun önemi ortaya çıkıyor.

Sizler uygun fiyatlı ud satın alacağınız zaman mutlaka hocalarımızdan yardım almalısınız. Sadece İzmir’de ud kursu değil internetten ud kursu alan öğrencilerimiz de rahatlıkla bizleri arayıp nasıl bir ud almanız gerektiğini bizlere sorabiliriz.

Kadın ud kursiyerler için Zenne ud almalısınız

Ud Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Udun gövdesi geniştir. Tutmakta zorlanabilirsiniz. Özellikle fiziki olarak uzun kollara sahip değilseniz. Zenne ud dediğimiz biraz daha ufak tekneli bir ud almak sizleri çok rahat ettirecektir. Çünkü udu tutmaya çalışmaktan ud  çalmaya odaklanamazsınız.

Ama şu dahil her kadın ud kursu alacaklar zenne ud alacak gibi bir şey söz konusu değildir. Aslında ud eğitmeniniz ve bunun yanında sizler de udu tutarak rahat edip etmediğinizi anlayabilirsiniz.

Ud tınısı boğuk olmasın

Bu çok basit gelebilir. Fakat ud alacağınız yerde birbirinden farklı udlar denerseniz. Ne dediğimizi çok daha rahat anlayabilirsiniz. Çünkü tekne çok kalın olduğu zaman dışarıya ses daha az çıkacaktır. Bu da daha koyu bir ses elde edecek çok bas bir udda çalım zevki düşecektir.

İnternetten ud satın almayın

İnternetten ud satın almanızı hiç ama hiç önermiyoruz. Çünkü internetten özellikle kargo ile gönderildiği için ülkemizde ki kargo sitemi malum bundan dolayı enstrümanınıza zarar gelme olasılığı %50’dir. Keman gibi sert bir kutu içerisinde gitmediği için yani sap kısmı vs. olduğu için esneme ve kırılma olayı ud için çok rastladığımız bir durumdur.

Bir de bakın yukarı da anlattığımız konulardan hiç birini denemeden şan eseri alacağınız uda güvenmemelisiniz. Ud çalmanıza veya uddan anlamanıza gerek yoktur. Ud seçebilmek için siz udu tutup bir satıcıya veya hocanın gözetiminde akort yaptırırsanız udun rahat veya rahat olmamasını anlayabilirsiniz.

Tel yüksekliği çok önemlidir

Ud Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Ud çalarken parmaklarımız ile tellere baskı yaparak temiz ses elde etmeye çalışırız. Bu baskı aslında sizleri çok yormayan bir baskı olmalıdır. Yani sert basacaksınız fakat parmaklarınız acımayacak. Bunun sağlayabilmenin tek çözümü vardır. Teller tuşe dediğimiz klavyeye yakın olması gerekir.

Aslında bu riskli bir durumdur. Ne kadar yakın olursa o kadar cızlama ihtimali yüksektir. Burada işçilik önem kazanıyor ve devreye giriyor. Telleri yüksek yapmak aslında uddan kötü ses gelmesini engeller fakat iyi ud veya doğru formlarda yapılan udda hem teller yakındır hemde temiz ses alırsınız.

Ud görselliği sizleri yanıltmasın

Özellikle ud kursu öğrencilerimizin de bizlere sorduğunda görseli çok güzel olmasına rağmen sesi, tınısı veya akort burgularında bir çok sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sade olup tertemiz bir berrak sese sahip olan ud çok daha değerlidir.

Bundan dolayı ud alırken görsellik değil temiz ses önemlidir. Görsellik 1000 TL olan udu 3000 TL yapar buna aldanmayın sizlere sade temiz kulağa hoş gelen bir ud gerekir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir