Kaya Sanat Blog

Şan Eğitiminin Amacı Nedir?

Şan eğitimi sesleri piyano egzersizleri ile beraber belirli bir kalıba oturtarak söyleyeceğiniz eserler ve şarkıları daha güzel bir duyuma ulaştırılmasıdır. Şan dersi sadece ses eğitimi olarak görülmemeli bunun yanı sıra doğru duruş ve doğru nefes kullanımı kazandırılan bir derstir.

Şan dersleri sadece şarkı söylemek değil bunun yanında sürekli konuşmak zorunda kalan ve ses konusunda fazla enerji tüketen meslek gruplarında da şan dersi son derece etkilidir.

Şan dersi daha az enerji ile çok daha güzel şarkı söylemenizi sağlar

Şan dersi almayan ve şarkı söylemeyi seven öğrenci adaylarımız kontrolsüz ses kullanımında ses yorulması yaşarlar. Özellikle bilinçsiz zorladıklarında ses teli kanaması ses telinde nodül gibi sağlık açısından bir şan eğitmeninin düzeltemeyeceği kazalara yol açabilirler.

Bundan dolayı kendiniz de şarkı söyleme ve bu konuda ilerleme görüyorsanız mutlaka bir şan eğitimi veren kurum ile çalışmalısınız. Çünkü ses telleriniz bir kastır. Bu kaslar aynı kol kası karın kası gibi çalıştıkça şekle girer. Bizlerde şan dersinde çok daha hassas bu kasları piyano egzersizleri ile beraber belirli bir forma getirip çok daha güzel hale getirilebiliyor.

Şan dersi faydalı mı? Alınmasa olmaz mı?

Şan Eğitiminin Amacı Nedir?

Şan dersi alınmaz kesinlikle olmaz demek çok iddialı olur. Yani şan dersi almadan da şarkı söyleyen bir çok sanat sever vardır Fakat temel dediğimiz yani entonasyon şeklinde ifade edilen yani akortsuz söyleme detone veya sürtone olmak kendi kendinize düzelteceğiniz bir durum değildir.

Çünkü ses aralıklarını kendi başınıza oturmanız çok zordur. Bir şan eğitmeniz sizlere piyano da belirli egzersizler yaptırarak sesinizi belirli bir çizgiye yaklaştırmaktadır.

Bizler şan öğrencilerimizin öncesi sonrası şeklinde ki performanslarını izleyerek şan eğitiminin faydasını bariz görebiliyoruz. Şan eğitiminin faydalı olması için kendi kendinize çok fazla şarkı söylememeniz belirli bir altyapı oturana kadar sadece şan derslerinde ki konulara ağırlık vermelisiniz.

Şan dersi bir enstrüman dersi kadar önemlidir. Hatta enstrüman derslerinden daha önemli olduğu noktaları vardır. Öncelikle enstrüman kurslarında örneğin gitar teli kopabilir değiştiririz eskisinden daha yeni olur. Fakat ses teli için bunları söylemek kolay değildir. Ses tellerinizin zarar görmesi durumunda yukarıda da bahsettiğimiz gibi bunun sağlık yönünden bir sıkıntısı olabilir.

Bir şarkıyı daha geniş aralıklar da söylemenizi sağlar

Şan eğitimi almadan sürekli çalışırsınız bir sürü eser öğrenirsiniz fakat hiç bir zaman istediğiniz gibi olmaz. Bir yerler de sürekli hata yaparsınız ama farkında değilsinizdir. Bu zaman diliminde şan dersi devreye girmektedir. Şan dersinde önce ses aralığınıza bakılır.

Bu aralık yani ses genişliğiniz tespit edildikten sonra sizlerle çıkabileceğiniz en tiz sesler ve ineceğiniz en kalın sesler analiz ediliyor. Bu analizler sonucunda ses aralığınız belirlenen egzersizler ile açılmaya başlanıyor.

Özellikle oktav dediğimiz şarkının kalın halini söyledikten sonra tizlere çıkma konusunda sıkıntı yaşadığınızı duyabiliyor gibiyiz. 🙂 Bunun aşmak için önce ton kavramı dediğimiz yani hangi tonlar size göre hangi tonlar daha rahat olduğunu kavradıktan sonra çok rahat oktava çıkabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı