Kaya Sanat Blog

Müzik Kulağı Olmayan İnsanlar Enstrüman Çalabilir Mi?

Aslına bakarsanız bu konuda adım adım gitmek gerekir. Müzik kulağı olmadığına nasıl karar verdiğinizi bilmemiz gerekiyor. Müzik kulağım yok diyerek kestirip atmanızı istemeyiz. Müzik kulağına bakan kişinin de güvenilir ve işinin ehli olduğunu bilmekte burada ki kararın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Müzik kulağının olmadığını nasıl anlarsınız?

Müzik kulağı ritim kulağı olarak düşünülebilir. Ritim müziğin temellerinden en önemlisidir. Örneğin bir  şarkıya eşlik ederken ritimlerine eşlik etmekte zorlanıyorsanız ritim kulağınızın zayıf olduğunu anlayabilirsiniz. Gelişir mi, konusuna başka bir başlıkta ayrıntılı yer vereceğiz.

Müzik kulağı dediğimiz zaman bir şarkıya aynı tonda eşlik ediyor olmak veya olmamak müzik kulağınızın olup olmadığını tam anlamıyla belirlemez. Çünkü eşlik ettiğiniz parça size göre tiz olabilir veya size uygun frekanslar da olmamış olabilir bundan dolayı bir kaç şarkı üzerinden denemelisiniz.

Müzik kulağı olmayan enstrüman çalabilir mi?

Müzik Kulağı Olmayan İnsanlar Enstrüman Çalabilir Mi?

Müzik kulağı olmayan enstrüman çalabilir. Fakat bu süreç zorlu olacaktır. Sabretmeniz ve çok hızlı şekilde ilerlemeyi düşünmememiz gerekir. Çünkü bir şarkıyı veya bir egzersizi 1 derste bitiremeyebiliriz. Belki de bu 2 derste biter. Bu konuda bizler sabredebiliriz aynı sabrı sizler de gösterirseniz yavaş yavaşta olsa ilerleriz.

Enstrüman kurslarına başlamadan ilk olarak deneme dersinde zaten müzik kulağına bakıyoruz. Deneme dersinden sonra sizlere zaten olumlu olumsuz bir bilgi veriyoruz. Derslerde ilerleme hızınız bu konuda nasıl neler yapacağımız hangi eserleri çalacağımızı sizlere söylemekteyiz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı