Kaya Sanat Blog

Klarnet Çalmanın Püf Noktaları

Kaya Sanat Akademi İzmir’de klarnet kursuna başlayan öğrencilerimiz yada online klarnet kursuna başlayan öğrencilerim öncelikle internetten klarnet kursu aramaya başlıyorlar. Sosyal medya platformlarından klarnet kursları  veya klarnet dersleri araştıran öğrenci adaylarımız için pratik fikirler vermek istiyoruz.

Klarnet çalarken öncelikle yapmanız gerekenlerden ilki  sizleri yormayacak klarnet satın almanız gerekecektir. Sizleri yormayacak klarnet demek aslında bakarsanız pahalı klarnet alın demek değildir.

Fiyat olarak uygun fiyatlı klarnetler konusunda İzmir’de klarnet kursu olarak ücretsiz deneme derslerinde sizlere marka model konusunda yardımcı olacağımızı bilmenizi isteriz.

İlk olarak düz ses üflemeyerek sıkılmadan temiz ses çıkarmaya çalışmalısınız!

Klarnet kurslarında ilk olarak sizlere düz ses üfletiriz ki melodiler kulağımıza çok daha güzel gelsin. Düz ses üflemek hem nefes olarak sizleri geliştirir hem akortlu çalmanız konusunda etkili olur hem de kısa sürede notalara hakim olmanızı sağlayacaktır.

Düz ses üflemek sıkıcı gelse de en en önemli pratiklerden birisidir. Telefonunuza öncelikle metronom indirebilirsiniz. Metronomu indirdikten sonra  hızını 100 bpm yapıp yani hızını 100’e getirip her 4 vuruş bitene kadar boş notaları üflemelisiniz.

İlk olarak sol klarnet çaldığınız için sol sesini ilk derste üfleyebilirsiniz. Üflediğiniz sesin tertemiz ve pürüzsüz çıkmasını sağlamalısınız. Bunu başardığınız zaman klarnetten keyif almaya başlayacağınızı söyleyebiliriz.

Klarnetin kamışı klarnet kaderinizi belirleyebilir!

Klarnet Çalmanın Püf Noktaları

Klarnet kamışı klarnet severlerin işini çok kolaylaştırabilir de işin içinden çıkamayacak duruma da getirebilir. Klarnet kamışı numara numaradır. Klarnet satın aldığınız zaman yanında sizlere klarnet kamışı veriyorlar fakat klarnet kamışı çalan kişinin dudak yapısı ve üfleme tarzı ile beraber değişiklik gösterecektir.

Bundan dolayı klarnet kamışınızı ilk klarnet dersine geldiğiniz zaman hocamıza ayarlatabilirsiniz. Üflüyorum ama ses çıkaramıyorum gibi sorunların çözümü sadece sizin klarnet üfleyememeniz değil klarnet kamışının çok kalın olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Klarnet kursu alırken notalardan korkmadan üzerine gitmelisiniz!

İzmir’de klarnet kursuna başladığınız da sadece İzmir’de değil online klarnet kursu olarak sizlere nota anlatmak nota ile çalmanın hazına ulaştırmak derslerimizin ana hedeflerinden birisidir. Tabi ki klarneti nota ile öğrenmekte kulaktan öğrenmekte sizlerin isteği ile gerçekleşir.

Bizler öğrencilerimizin önce keyif almasını sağlamak zorundayız. Daha sonrasından öğrenim başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Nota ile öğrendiğiniz zaman kendi istediğiniz eserleri de çalmakta zorlanmayacaksınız.

Günlük 30 dakika çalışarak Türk Müziği klarnetini çalmayı öğrenebilirsiniz!

Klarnet Çalmanın Püf Noktaları

Genelde İzmir’de klarnet kursuna yetişkinler mesai sonrasında gelip stres atmak için yeni bir hobi edinip güzel vakit geçirmek isteyenler için çok fazla çalışmak değil günlük 30 dakika klarnet çalışmak sizlere çok çok faydalı olacaktır.

30 dakika klarnet çalışmalarınızın 10 dakikasını nota okuyarak kalan 20 dakikasını ise şarkılarınızı çalmak ile değerlendirebilirsiniz.

Klarnet çalmak için Türk Müziği makamlarını öğrenmeye başlamalısınız!

Klarnet kursuna başladığınız zaman bilmeniz gerekenlerden birisi klarnet sesinin makamlar ile beraberinde çalındığında yani uşşak makamı, nihavend makamı gibi Türk Müziği konusunda en küçük melodide bile sizlere mükemmel bir motivasyon sağlamaktadır.

İlk öğreneceğiniz makamlardan buselik makamı yavaş yavaş nihavend makamı ilk öğrenmeniz gereken makamlardandır. Online klarnet kursu alan öğrencilerimiz de makam konusunda eksik kalmıyorlar. Skype üzerinden nota çalışıp makam konusunda sizlerin öğrenmenize imkan sunuyoruz.

Çalacağınız eseri ölçü ölçü çalışmalısınız!

Klarnet kursunda öğretmenimiz ile derste çalacağınız eseri öğrendikten sonra evde çalışırken bölüm bölüm ayırıp çalışmalısınız. Önce bir kısmını çalışıp kulağa hoş gelecek şekilde çalmalısınız. Sonrasında ise o gün ki çalışmanızı noktalayıp diğer gün kalan kısma dönmelisiniz.

Bu uyarılarımız sizlerin İzmir’de klarnet kursu, online klarnet kursu gibi bir çok klarnet severin kısa sürede çalacağını istiyoruz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir