Kaya Sanat Blog

Yeni Başlayanlar İçin Keman Nasıl Seçilir?

Keman alırken nelere dikkat edilmeli?

Kaya Sanat Akademi olarak, Kemana yeni başlayanların en çok merak ettiği Keman alırken nelere dikkat edilmeli, Doğru keman nasıl seçilir?  soruları için eğitici video hazırladık.  Keman kursuna yeni başlayanlar için hazırladığımız bu videoyu umarız hoşunuza gider.

 

Keman alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Pahalı Keman İyi mi?

Keman alırken pahalı keman iyidir gibi bir yanılgıya düşmeyin. Bir ihtimal keman çalmaktan sıkılıp bırakabilirsiniz. Orta segmentte bir keman ortalama 500 ile 750 TL arasındadır. Bu keman ile ortalama 2 -3 sene idare edebilirsiniz. Çarpamamaya ve kırmama özen gösterin 🙂

Malzeme kalitesi olarak abaroz burgu olmasına dikkat edin. Akor yaptığınızda geri doğru kaçma ihtimalinin düşük olduğu bir ağaç cinsidir.

Tuşe denilen abaroz olmasına dikkat edin. Abaroz olmayan yani boya olanlar bir süre sonrası boyası kalktığı için hoş bir görünüm olmayacaktır.

 

Tel Yüksekliği

Tel yüksekliği önemli özellikle bir müzik marketten sıfır keman aldığınızda köprü takılı olmayacaktır. Köprü demonte geliyor. Bu yüzden alırken köprüsünü taktırıp akort ettirin ve en önemlisi basın. Eğer parmaklarınız acıyorsa onu düşürmesini isteyin.

Ben keman çalmayı bilmiyorum ki parmaklarımı nereye basacağım değil, bunun için keman çalmayı bilmenize gerek yok. Kemanı tutarak basıyorsunuz eğer teller çok yukarıda ise elinizle teli aşağıya doğru bastırma hissiyatı doğuyorsa sizde o zaman bir sıkıntı vardır.

 

Fix

Bazı kemanlarda fix bölümü olmuyor siz satın alırken mutlaka taktırın. Fix, küçük akortlar yapmanızı sağlar.

 

Keman Yastığı

Keman satın alırken mutlaka keman yastığı isteyin. Çünkü yastıksız çalmak ilerde boyun kaslarınızda ağrılara sebep olacaktır.

 

Ağaç Cinsi

Ladin, Kelebek, Akça ağaçlardan yapılan kemanlar sizi üzmeyecektir. Boyalı kemanlardan uzak durmanızı öneririz. Özellikle el yapımı kemanlarda üzerine atılan cilayı ne kadar atılan ince atarlarsa sesi kulağa daha hoş geliyor. Düşünsenize keman yapan kişiler bu kadar ince detaylara dikkat ederken biri gelip kalın bir tabaka ile boya atıyor 🙂

 

Hangi Keman Almalıyım?

Sizi yormayan, 2-3 sene götürecek, akort yapınca kaçmayan, bastığınızda parmaklarınızı acıtmayacak bir keman satın almanızı öneririz. Aldığınız keman sizin keman çalma başarınızı etkileyecektir. Ben bir tane keman alabilir miyim diyerek raftan ekmek alır gibi keman almayın 🙂

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir