KurslarMüzik Kursları

🎶 Bostanlı Bağlama Kursu

İzmir Bostanlı Bağlama Kursu

Bağlama Anadolu’da kullanılan telli, uzun saplı ve şişkin gövdeli bir çalgıdır. Atası kopuz dur. Yazılı kaynaklar kopuzu, bin yıl öncesine kadar götürebilmektedir. Kopuz hakkında tesadüf edilen ilk metinler, Uygur Türklerine aittir. Bu metinleri inceleyen Pelhut, bir metinde Uygur Türklerinin İdikut adı verilen hükümdarlarından Bökü Kağan’ın gayet güzel kopuz çaldığını ifade etmiştir. İlk Türk kopuzunun göğüs kısmı deriden imal edilmiştir. Sapında perdeler bulunmaktadır ve telleri at kılından yapılmıştır. Tarihçi Hammer, kopuzun ahşap göğüs kısmının XVI. yüzyılda Anadolu Türklerince yapıldığını belirtir. Ataman’a göre,  uzun saplı armudi veya üç kenar gövdeli olup,önceleri perdesizken Anadolu’ya gelişle birlikte bağırsak ya da at kılından yapılan telleri madeni tele dönüşmüş, sapına perdeler bağlanmış bir çalgıdır.

Bostanlı Bağlama Kursu

Bağlama kursları öğretmen eşliği ile bireysel olarak yapılmaktadır. Nota eğitimi ile paralel yürütülen bir bağlama müfredatı işlenmektedir. Küçük yaş grubu öğrencilerde çocuğu sıkmayan, eğlenceli ve dikkat çekici farklı bir ders programı izlenmektedir. Farklı yaş grupları göz önünde bulundurularak hazırlanan müfredatlarda klasik bağlama metodları ile birlikte modern teknikler ve popüler türkülere de yer verilmektedir. İzmir Karşıyaka‘daki bağlama kursu tanışma dersleri için tıklayın.

Bağlama Kursunun Faydaları

 • Konsantrasyon süresini ve odaklanmayı arttırır.
 • Geniş repertuarı ile Türk halk kültürünü tanıtır ve aşılar .
 • Problem çözme becerisi kazandırır.
 • İnce motor becerilerini kuvvetlendirir.
 • Müzikal işitme ve ritimsel algılama duygusunu geliştirir.
 • Sonuç değil süreç odaklı bir yaşam tarzı benimsetir.
 • Öğrenme garantili dersler
 • Uygun fiyatlı bağlama kursları
 • Her yaşa uygun özel eğitim
 • Çocuklar için bağlama kursları
 • Yetişkinler için bağlama kursları

Bağlama Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenirim?

Bağlama gerçek bir Türk enstrümanıdır. Bağlama öğrenmek isteyen öğrencilerimiz, genelde bağlamayla çalınan Türk ezgilerini günlük hayatta dinledikleri için, bu ezgilere karşı kulak aşinalığı kazanırlar. Bunun üzerine alanında uzman bir hocayla doğru bir şekilde öğrenim gören kursiyerlerimizin, bağlamanın armonisini, dinledikleri eserlerin tuşe üzerindeki notalarını hemen kavrayıp, bağlamayı kısa bir sürede çalmaya başlayabileceklerdir. Tabi çalmaya başlama hızı, öğrencinin disiplinli ve programlı bir şekilde çalışmasını gerektirecektir.

Bağlama Kursuna Başlamak İçin Kaç Yaşında Olunmalıdır?

Bağlama yurdumuzun bir çok yöresinde o kadar yaygındır ki çocuklar daha anne karnında iken ezgilerine kulak aşinalığı kazanmakta ve 4-5 yaşlarında bağlama çalmaya başlamaktadırlar. Ancak ortalama olarak hiç bağlama eğitimi almamış bir çocuğun, bağlama eğitimine başlaması için önerilen yaş genellikle 8-10 arası olmakla birlikte, fiziki bir engeliniz olmadığı sürece üst sınırı bulunmamaktadır!

Neden Bağlama Eğitimi Almalıyım?

Türklerin bağrından kopup gelen bağlama, bütün yaşama felsefemizin, bütün duygularımızın ezgiler yoluyla dışa vurumudur. Tarihimizi yaşatan ve öğreten, gençlerimize de ışık tutan bağlamayı sadece bir çalgı olarak değil bilgileri ve kültürümüzü kuşaktan kuşağa aktaran bir sanat köprüsü olarak ta görebiliriz. Bağlamanın mükemmel ses tınısı ile ozanların veya çeşitli bestecilerimizin yapmış olduğu eserleri büyük bir haz alarak seslendirebilirsiniz. Siz de geleceğin bir halk ozanı olabilirsiniz!

Bağlama Eğitiminde Neden Kaya Sanat Akademi?

Bağlama eğitimi diğer enstrümanlar gibi özenli ve motivasyon gerektiren bir öğrenme ve çalışma sürecini gerektirmektedir. Bu süreçte, öğretmen en etkin faktör olup, öğrenciyi motive eder ve öğrenciye doğru kaynaklar sunar. Yanlış bir öğretim tekniği söz konusu olduğunda, kursa büyük bir arzu, istek ve motivasyon ile gelen kursiyerlerimizin bütün heveslerinin kaçtığı ve öğrenme süreçlerinin aksadığı aşikardır. Karşıyaka Kaya Sanat Akademi olarak size öğrenmesi en kolay öğretim yöntemini, en uygun fiyatla profesyonel kadromuzla sunuyoruz!

Hızlı İletişim

Adres

Aksoy Mah. Fazıl Bey Cad. No:74/C 33580 Karşıyaka/İzmir

Telefon

0542 696 83 03

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı