VideolarKeman Dersleri

Kemanda Vibrato (Titretme) Tekniği Nasıl Yapılır?

Kemanda Vibrato Nasıl Yapılır? (Video)

Keman da vibrato yapmak için öncelikle kolunuzu kasmamanız gerekir. Daha sonra re telinde 1. parmağımız olan mi sesini dik basarak kemanın burgularına ve gövdesine doğru ileri geri oynatarak vibrato yapmaya başlayabilirsiniz.

Vibrato nasıl yapılır? vibrato yapılırken yapılan hatalar nelerdir videomuzu izleyerek vibrato tekniğinizi geliştirebilirsiniz.

Vibrato nedir?

Vibrato yaylı çalgılar da yapılan titreşimdir. Vibrato vibrasyondan gelir vibrasyon ise titreşim demektir. Özellikle keman çalanlar veya kemana yeni başlayacakların merak ettiği tekniktir. Parmak ucunu notaya basılı tutarak ileri geri oynatılması ile yapılır.

Vibrato öğrenmek ne kadar sürer?

Keman kursuna başladıktan sonra belirli teknikler oturmadan vibrato yapmaya çalışmanızı önermiyoruz. Ortalama 4 ay ile 8 ay arasında akıcı şekilde vibrato tekniğini öğrenebilirsiniz. Bu süreçte acele etmemeniz çok ama çok önemlidir.

Vibrato tekniğinde doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Bu videomuzda Vibrato tekniğinde doğru bilinen yanlışları anlattık. Umarız izleyenler için keyifli bir video olmuştur.

Kemanda Vibrato Tekniği Nedir?

Kemanda vibrato tekniği 16 yüzyılla beraber keman üzerinde kullanılmaya başlanmıştır. Fakat yaygın hale gelemeyip dönemin keman sanatçıları tarafından benimsenmeyip unutulmuştur. Bu süreç 16/17/18 yy lara kadar devam etmiştir.19 yy da tekrardan uygulanmaya başlanıp günümüzde ise sürekli kullanılır.Bunu yanısıra sadece Batı Müziğinde değil Türk Müziğinde de vibrato tekniği uygulanmıştır.

 

 

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir