Kaya Sanat Blog

Keman Çalmaya Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler

Keman çalmaya yeni başlayan öğrenci adaylarımız için ayrıntılı bir yazı hazırlıyoruz. Keman öğrenirken işin hem psikolojik hem motivasyon gerektiren kısımları bunun yanında da bu süreçte daha hızlı ilerlemeniz için neler yapabileceğiniz konusunda yardımcı olmak istiyoruz.

İzmir’de keman kursuna başlamadan önce sizlere verdiğimiz ip uçları ile daha hızlı ilerlemeniz için yardımcı olmak istiyoruz. Öncelikle keman çalmadan önce mutlaka keman ile ilgili bu videoyu izlemelisiniz. Bu konuda bilgi sahibi olduktan sonra sizlere uygun ister İzmir’de keman dersi ister online keman dersi olarak arama yapabilirsiniz.

Keman kursuna kayıt olmadan mutlaka denemelisiniz!

Bizler Kaya Sanat Akademi olarak öğrencimiz keman çalmaya sıfırdan başlasa da daha önceden keman çalıyor memnuniyetsizliği veya yoğunluğu sebebi ile bırakıp tekrar başlamak istese de direkt kayıt almıyoruz. Yani bu konuda hemen derslere başlamıyoruz.

Keman öğrencimiz ile randevulaşıp mutlaka hangi eğitmenden ders alacağını, öğretmen öğrenci arasında uyumu gözlemleyip faydalı olacağımıza inandıktan sonra keman kursu kaydımızı tamamlayıp derslerimize başlıyoruz.

Derslerde sizlerle hem nota hem de şarkı çalma adına bir öğretim metodu kullanıyoruz. Sizler de bu öğretim yöntemi ile çok kısa sürede eser çalmaya başlayabilirsiniz.

İyi keman çalmak için sabırlı olmalısınız!

Keman Çalmaya Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler

Güzel keman çalmak özellikle keman için konuşulursa bir zaman ve disiplinli bir çalışma gerektirir. Bizler zaten sizlerin çok hızlı bir şekilde enstrüman öğrenmenizi sağlamaya çalışıyoruz. Bunun üzerine sizler daha hızlı gitmek isterseniz o zaman problemler yaşamaktayız. Hatalar üst üste gelmektedir.

Ortalama keman çalma süresi olarak bizler yaklaşık 3 ile 6 ay gibi bir süre tanımlıyoruz. Bundan dolayı sizler sadece evde 30 dakika her gün aksatmadan çalışmalısınız. Gerisini bizlere bırakabilirsiniz.

Keman alma konusunda da acele etmeyin önce kursun kemanı ile 2 ders yapın daha sonra sizlerle nasıl ilerlediğiniz konusunda küçük bir toplantı yapıyoruz sonrasında alabilirsiniz.

Nota öğrenmekten çekinmemelisiniz!

Keman kendi başına biraz öğrenmek biraz zaman alır ve profesyonel destek almalısınız. Bu bizim sizlere olan en büyük tavsiyemiz olsun. Çünkü perdesiz bir enstrüman öğrenmek eğitim almadan işinizi biraz uzatabilir. Bizler için nota demek rota demektir. Keman notaları için bu videoyu izleyebilirsiniz.

Notaları öğrenmek ilk 1 ay sizleri zorlayacaktır. Sonrasında notasız çalmak istemeyeceksiniz. Çünkü sizler keman çalarken sizlere yardımcı olacak en büyük kaynak keman notaları olacaktır. Bir eser çalarken birine ihtiyaç duymamanızı isteriz. Çünkü her şey keman notasında yazıyor.

Sizler notadan o istenilenleri anlayabilirseniz o zaman kendi başınıza çok güzel çalabilirsiniz. Daha hızlı ilerlemeniz için en önemlisi notadan korkmayın ve nota ile aranızı iyi tutun diyebiliriz.

Sadece keman metodu değil şarkı çalarak öğrenmeye de çalışmalısınız!

Keman Çalmaya Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler

Geçmişten günümüze kadar bizce yapılan en büyük hata veya problem öğrencileri konservatuvara hazırlar gibi keman metodu çalmaya zorlamaktır. Bundan dolayı çoğu yetenekli öğrenci keman kursunu bırakmak zorunda kalmıştır. Keman metotları faydasız veya işe yaramıyor demiyoruz. Fakat sadece keman metotları veya egzersizleri ile keman öğrenmek çok sıkıcıdır.

Örneğin la teli ile ilgili bir egzersiz çalışılıyor ise sonrasında la telini içeren bir ezgi çalınmalıdır. Bu ezgi sizleri motive edecek ve bir tık daha yukarı çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bizler de keman egzersizleri vs kullanıyoruz. Fakat sadece keman egzersizleri ve bilinen keman öğretim kitapları kullanırsak bizlerin diğer kurslardan hiç bir farkı kalmaz.

Bizler nota programından nota yazıp sizlere çaldırıyor bunun üzerine de piyano ile eşlik ediyoruz. O zaman doğru yolda olduğumuzu anlıyoruz.

Keman boyutunu keman kursu deneme dersinde öğrenmelisiniz!

İzmir’de keman dersi veya online keman kursuna başlayacağınız zaman keman almadan önce mutlaka keman kursu alacağınız yerdeki eğitmen, yapınıza göre keman boyutuna karar vermelidir. Deneme dersi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Keman boyutu sizler için çok önemlidir. Küçük keman alırsanız parmaklarınız bunlara alışacak ve bu şekilde öğreneceksiniz. Büyük kemana geçtiğiniz zaman aralıklar yani nota düzeni bozulacaktır.

Baştan nota yerlerini öğrenmek sizleri yorabilir ve üzebilir. Bizler başlar başlamaz bu konuda daha hızlı ve sağlam adım atarak sizleri kısa sürede çok daha iyi bir konuma getirmektir. Boy attığınız zaman kemanınız değiştirilmelidir. Bu konu çok önemli olmakla beraber eğitmen gözetiminde karar verilmelidir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir