Sanat Kursları

İzmir Perküsyon Kursu

Ritm hayatın her yerinde her anında bulunan bir eylemdir.Yürürken attığımız adımlar sabit ve bir ritme bağlıdır.Bu durumda ritm sadece sant olarak ritm değil hayatımızın her anında farketmeden yağtığımız bir eylemdir.

Perküsyon kursunun amacı ise öncelikle stres atmak ve deşarj olmak olmalıdır. Ritm genel olarak vurmalı çalgılar üzerindeki başlık olarak değerlendirilir.Bu başlığın alt başlıklarında vurmalı çalgılar olarak alt başlıklara ayırabiliriz.Bu vurmalı çalgılar tarzlara göre ayrılmaktadır.

Vurmalı çalgılar

Vurmalı çalgılar tarzlarına göre ayrılmakla beraber halk müziği,sanat müziği,jazz ,blues ve etnik müzik olarak ayrılırlar. Halk müziği çalgıları-Bendir darbuka, Erbane marakas asma davul kaşık olarak ana başlıklarda toplayabiliriz.

Sanat müziği çalgıları :Kudüm,Bendir,def ,mehter zili vb
Jazz ve blues :Bateri ve cajon sık sık karşımıza çıkmaktadır.

Perküsyon derslerinde neler yapılır?

Perküsyon derslerinde öncelikle eğlenerek öğrenme yöntemi kullanılır.Sizleri çok zorlamadan önce ritm nedir ?Ritm kalıpları nelerdir?Bunları üzerinde yavaş yavaş giderek uygulamalı bir şekilde bu ritmleri öğrenmeye çalışırız.

Daha sonrasında sınıflarda bulunan ses sistemi sayesinde eşlik edeceğimiz şarkılar açıp üzerine öğrendiğimiz ritmleri uygulamaya geçeriz.Uygularken eğitmenlerimiz de sizlerle beraber çalmaya başlar ve beraberce uyum sağlamanmaya çalışılır.

Perküsyon aleti almam gerekir mi ?

Kurslarımızda perküsyon dersi alırken ritm aletleri almanıza gerek yoktur.Kursumuz da bulunan ritm aletlerini dileğince kullanabilirsiniz.

Ritm aletlerinin evde kullanımı biraz zordur.Ses açısından komşularınızı rahatsız edebilirsiniz.Bundan dolayı belli bir süre öğrenene kadar kursumuzda bulunan ritm aletlerini kullanabilirsiniz.

Perküsyon kursu için yaş ne olmalı?

Perküsyon kursu üst başlıklarda açıkladığımız gibi insanların doğuştan itibaren hayatında farkında olmadan devam ettirdiği bir eylemdir.Bu yüzden farkındalığımızı arttırarak günlük yaşamınıza da yaptığımız uyguladığımız ritmin farkına varabilirsiniz.

Perküsyon aleti vurarak çalınabildiği için el kaslarımızın belli bir derece gelişmiş olması gerekir.İlk okula başladıktan sonra perküsyon dersleri almaya başlayabilirsiniz.Daha öncesinde 3/4 yaş arası ritme ilgi duyuyor ise orf eğitimi almalıdır.Orf eğitimde Ritm çalgıları kullanılmakla beraber küçük çocuklarımızı yormadan geliştirerek kullanılalan perküsyon aletleri kullanılır.

İster grup arkadaşlarınızla beraber Ritm perküsyon gurubu da oluşturabilirsiniz.

Perküsyon kursu fiyatları

Aşağıdaki formu doldurarak perküsyon kursu ile alakalı ücretsiz bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

İlginizi Çekebilir
Kapalı