Kaya Sanat Blog

Vocalzone ve Şan Dersi

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığının bertaraf edilmesi için vocalzone adlı pastil şan dersi alırken destek olarak kullanılmasında bir zararı olur mu bunun yanında faydası var mıdır? Bu yazımızda bu konuya değinmek istiyoruz. Çünkü aktif olarak sahne alan müzisyenlerin yanından ayırmadığı bu pastilin sesinize faydası ve zararlarını anlatmak istiyoruz.

Vocalzone pastil nedir?

Vocalzone pastil adından da anlaşıldığı gibi vokal yapanların boğazlarında bir rahatlatma yaşatan ses kısıklığı veya boğaz ağrısını hafifleten sizleri biraz daha şarkı söylerken motive eden bir pastildir. Eczaneler de satılmakla birlikte reçetesiz satılmaktadır.

Profesyonel şan dersi alan sanatçılar bu şekilde bir destek kullanmıyorlar. Fakat çok fazla sahne yapan uzun performans sergilemek zorunda kalan ses sanatçıları psikolojik veya işe yaradığını düşünerek bu konuda takviye alırlar. İzmir’de şan dersi veren  eğitmenlerimiz ile görüştüğümüzde sağlıklı şekilde şan eğitimi anlan öğrencilerin bu gibi destekleyici ürünlere ihtiyaç duymadığını belirttiler.

Şan eğitmenlerimiz der ki sesi etkili kullanırsanız tekniğiniz doğru oturmuş ise ekstra alacağınız takviyeler tamamen psikolojiktir. Sesi etkili kullanma yöntemlerini izleyebilirsiniz.

Vocalzone pastil ses kısıklığına iyi mi geliyor?

Vocalzone ve Şan Dersi

Vocalzone pastilin  aslında eskilerimiz bilir bengay gibi yakıcı etkiye sahip bir tadı vardır. Bu pastil ağızca emilerek veya çiğneyerek kullanılır. Boğazınızı yakarak ağrıların ve yutkunma güçlüklerinin önüne geçiyor. Aslında biraz yakıp o yutkunma bölgesini rahatlatıyor ve hissetmiyorsunuz.

Fakat şöyle düşünün ki o bölgeyi siz uyuşturuyorsunuz. Bunun üzerine performans yapmaya yani şarkı söylemeye devam ediyorsunuz. Vocalzone pastilin etkisi geçtikten sonra tahriş olan yeri daha da fazla tahriş ettiğiniz için sonradan daha fazla canınız yanacaktır.

İyileşme sürecini bu sefer daha da ileriye atmış olacaksınız. Bu arada seçim yapmak zorunda kalmış olacaksınız. Biz şan eğitmenleri olarak tavsiyemiz bu şekilde takviyelerden ziyade şan tekniğinizi yukarıda tutmak ve eğitiminize dört elle sarılmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı
Gönder